Výstava Vnitřní okruh prokazuje, jakému postavení se v současné české fotografii těší opavský Institut

pondělí 27. května 2013 8:15

2013-06-27 ITFVýstavy, které na národní úrovni kurátorsky připravuje prof. PhDr. Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty, patří k těm, na něž se dlouho nezapomíná. Nejinak tomu je v případě souboru Vnitřní okruh v současné české fotografii, který nyní, a to až do poloviny srpna, hostí prostory Městské knihovny v Praze.

Zlomek své tvorby jím představuje pět desítek výrazných osobností několika generací autorů, s nimiž jsou v naší fotografii spojovány fenomény sebereflexe, introspekce, intimity, rodiny, nejbližších lidí a věcí. „Zatímco se v americké, západoevropské nebo japonské fotografii řada autorů už dlouho nerozpakuje ukazovat ani nejintimnější chvíle svého života či života svých rodin a přátel, v české fotografii se takovéto autoreflexivní záběry nebo fotografické deníky až donedávna příliš neobjevovaly,“ konstatuje V. Birgus. I na naší scéně se však v posledních letech situace v tomto ohledu výrazně změnila, což teoretikům fotografie nemohlo uniknout.

Právě na tuto podstatnou proměnu se zaměřuje výstava Vnitřní okruh. „Orientací na aktuální tendence naší fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 volně navazuje na třídílnou expozici Česká fotografie 20. století, jež byla před osmi lety uvedena v Galerii hlavního města Prahy a v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze a později v Umělecké a výstavní hale Spolkové republiky Německo v Bonnu,“ připomíná její kurátor.

Dva pohledy na Vnitřní okruh dodáme už za něj. První z nich je pro Slezskou univerzitu zcela výjimečné – potěšitelné, ale zároveň velmi zavazující – zjištění, jakým způsobem na výstavě participují autoři přímo spjatí s opavským Institutem tvůrčí fotografie (ITF). Ve vybrané společnosti totiž, ať už v roli jeho pedagogů, absolventů nebo současných studentů, jsou zastoupeni opravdu v hojném počtu, o čemž se po návštěvnících pražské premiéry budou mít možnost přesvědčit také ti, kdo přijdou na její reprízy v Domě umění v Bratislavě v rámci tradičního Měsíce fotografie na podzim 2013, případně v Muzeu umění Olomouc v létě 2014.

Druhý postřeh patří koncepci reprezentativní publikace vydané nakladatelstvím KANT (Karel Karlický) ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. Na téměř dvou stovkách stránek nejen prezentuje ukázky prací všech vystavujících tvůrců, ale přináší rovněž jejich autorské texty. Uveďme za všechny alespoň dva příklady. Barbora Kuklíková, absolventka ITF, uvozuje fotografický rozhovor s dcerou výmluvným podtitulem „IN – TY – MY –TA“ a Michaela Spurná, posluchačka ITF žijící v Náměšti na Hané, komentuje reprodukované snímky slovy vysvětlujícími okolnosti jejich vzniku. „Vybaví se mi několik okamžiků z mého dětství, ale především vůně prádla na prádelní šňůře u nás v zahradě, vůně ryb po koupání v rybníce a různé pachy domácích zvířat. Je velmi pravděpodobné, že většina dnešních dětí při své vzpomínce na letní čas ucítí aviváž, vůni chlóru z bazénku a namísto vůně sena vůni čerstvě posekaného anglického trávníku“.

Vedle autorů spjatých s ITF vystavují také absolventi nebo současní posluchači dalších našich uměleckých škol – příkladně FAMU, Akademie výtvarných umění a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Vysokého učení technického v Brně, Univerzity T. Bati ve Zlíně, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem – a pochopitelně mnozí jiní, jejichž práce tematicky do koncepce vytvořeného souboru zapadají.

Repro: Fotografie Petry Malé Miller z pozvánky a titulní strany publikace k výstavě Vnitřní okruh v současné české fotografii.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015