Univerzita třetího věku zůstává pro seniory z Opavy, ale i z Krnova opravdovou školou pokročilého života

úterý 11. června 2013 10:19

2013-06-11 utv predavaniZaplněný Sněmovní sál minoritského kláštera v Opavě byl 10. června dějištěm oficiálního ukončení vzdělávání seniorů na Slezské univerzitě (SU) v akademickém roce 2012-2013. Převzít osvědčení si přišli absolventi studia rozmanitých vzdělávacích forem realizovaných SU jak v Opavě, tak v Krnově, které už tradičně zastřešuje Univerzita třetího věku.

S bilancí realizované nabídky vzdělávacích programů předstoupila před absolventy a v řadě případů i jejich rodinné příslušníky koordinátorka celoživotního vzdělávání na SU Dagmar Kalivodová. „Těm, kdo si z ní vybrali, patří naše poděkování,“ uvedla, když provedla výčet uskutečněných kurzů, přednáškových cyklů a exkurzí. Seniorům popřála příjemné prázdniny a pozvala je k dalšímu studiu. Přihlášky k němu budou přijímány do 14. srpna.

Účastníci slavnostního předávání osvědčení o absolvování Univerzity třetího věku kvitovali s povděkem přítomnost opavského primátora, ale zároveň též emeritního rektora SU a nyní profesora na Ústavu historických věd její Filozoficko-přírodovědecké fakulty Zdeňka Jiráska. Ve svém pozdravu vyjádřil obdiv nad bohatostí a šíří seniorům předkládaných možností ke vzdělávání a popřál jejich organizátorům vytrvalost v nasazeném úsilí. „Myslím, že bych se v některých aktivitách, o nichž tu byla před chvílí řeč, dokonce našel. A i když jsem si řekl, že bych už pohled na katedru ze strany pedagoga neměnil za pohled posluchače, přece jen, s ohledem na přibývající roky, nemohu jednoznačně vyloučit, že toto předsevzetí dozná relativizace,“ uvedl prof. Z. Jirásek.

Po převzetí osvědčení si senioři doslova vychutnali kulturní program, jímž je oslovili členové pěveckého sboru Grygeriánek působícího teprve od podzimu loňského roku na půdě Základní umělecké školy Václava Kálika v Opavě a nesoucího jméno pedagožky pěveckého oddělení školy a sbormistryně Bc. Barbory Grygerové. Bylo spontánní, což platí též pro jeho přijetí, a posluchače strhlo k bezprostřední reakci.

Nový semestr Univerzity třetího věku začne na SU nedlouho po zahájení akademického roku 2013-2014, konkrétně v závěru září. Vedle osvědčených a nadále žádaných jazykových a počítačových kurzů nabídne věrným i novým zájemcům rovněž inovované formy vzdělávání, a to zvláště v podobě užšího zapojení odborných pracovníků Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu Filozoficko-přírodovědecké fakulty a jeho Gastrocentra. „Spolu s nimi budeme při setkáních v univerzitní aule, ale i na jiných místech mnohem více cestovat po světě a hledat zajímavosti mnoha zemí, na jejichž reálie i národní kulturu lze nahlížet různými neotřelými pohledy. A i když přirozeně půjde pouze o cestování symbolické, na zajímavosti mu to určitě nic neubere,“ potvrdila D. Kalivodová.

Fotoreportáž z akce najdete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.