Workshop RAGtime střídá u astrofyzika Martina Urbance svatba. S jejím termínem mu pomohly samy hvězdy

středa 17. července 2013 8:10

2013-07-17 ragtimeJediným zástupcem skupiny opavských relativistických astrofyziků mezi referujícími byl při zahajovacím dnu mezinárodního workshopu RAGtime Mgr. Martin Urbanec, Ph.D. Otevřel odpolední blok jednání; před ním patřilo slovo jen dvěma hostům až z Uzbekistánu. Programu 15. ročníku odborného setkání znovu dominují mj. neutronové hvězdy.

Studovat na Ústav fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty přišel Martin Urbanec z České Skalice v roce 2003 a RAGtime s pořadovým číslem pět byl pro něj první velkou konferencí, kterou přirozeně absolvoval v roli posluchače. Pro astrofyziku byl rozhodnut, ale když dostal při úvodním pohovoru otázku, zda se jeho zájem více blíží relativitě nebo částicím, váhal. „A tak to skončilo vlastně nerozhodně, a sice ve prospěch neutronových hvězd. V nich se totiž problematika relativity a částic spojují,“ usmívá se mladý astrofyzik, jenž svým vystoupením 16. července načal druhou desítku účastí na workshopech RAGtime.

„Zatímco roků jsem se ještě dopočítal, s referáty, které mi na nich za tu dobu připadly, se to už nepodaří,“ přiznává a na opavském působení si cení především skutečnosti, že zdejší skupina relativistických fyziků se zabývá odbornými problémy zapadajícími do zahraničního, možno říci celosvětového kontextu aktuálního rozvoje oboru. „Když budu jmenovat Oxford nebo MIT (Massachusetts Institut of Technology, USA), je to skutečně pouze pro základní ilustraci. V tom Opava daleko předčila mé očekávání. Kdo by také při příchodu sem mohl předpokládat, že od roku 2005 budu jezdit do Oxfordu zcela pravidelně,“ říká Martin a mezi blízké spolupracovníky pokládá kromě prof. Zdeňka Stuchlíka, uznávaného šéfa opavské skupiny relativistických astrofyziků, též prof. Johna Millera a kolegy dr. Gabriela Töröka, dr. Pavla Bakalu, dr. Evu Šrámkovou a dále doktorandy Ústavu fyziky. „K nim se teď nejnověji řadí i můj svěřenec ze 3. ročníku bakalářského studia Jakub Juryšek,“ dodává.

Ve výkladu nazvaném Rotating Compact Stars shrnul Martin výzkumy realizované v rámci doktorského studia (disertační práci Stavové rovnice a struktura neutronových hvězd obhájil v srpnu 2010) a představil nové odborné problémy, jimiž se nyní intenzivně zabývá právě s doktorandy Ústavu fyziky. V kuloárech workshopu o nich následně živě debatoval třeba s francouzským astrofyzikem Fredericem Vincentem působícím teď ve Varšavě (Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk). Jeho vystoupení vytvořilo s Martinovým referátem a dále s přednáškou prof. Włodzimierza Kłuźniaka, dlouholetého věrného příznivce workshopu RAGtime a celé opavské astrofyziky, z téhož renomovaného varšavského pracoviště půldenní program.

RAGtime ale pro dr. Urbance nezůstane jedinou významnou událostí letošního léta. Protože s opavským Ústavem fyziky dál spojuje profesní budoucnost (sepětí se Slezskou univerzitou dokládá rovněž jeho práce jak v Akademickém senátu Filozoficko-přírodovědecké fakulty, tak ve „velkém“ akademickém senátu), buduje v blízkém Úvalně zázemí příští rodiny a jeho relaxační činností se stala práce na zahradě. Z ní si záhy o jedné srpnové sobotě „odskočí“ na svatbu, jejíž termín, jak prozradila přímo jeho nastávající, opavská rodačka Mgr. Gabriela Chlopčíková, doktorandka oboru Teoretická fyzika a agrofyzika, pomohly vypočítat hvězdy. Jak by ne, když školitelem nevěsty, jejíž disertační práce nese název Rentgenové binární systémy a vnitřní struktura kompaktních hvězd, je prof. Zdeněk Stuchlík! Jejich svit je tedy i napříště pro manželský pár astrofyziků předem objednán.

Foto: Martin Urbanec (vpravo) těsně před vystoupením na letošním workshopu RAGtime, který už od roku 1999 pořádá Ústav fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

Fotoreportáž z prvního dne mezinárodního odborného setkání relativistických astrofyziků na Facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015