Vedoucí opavského Institutu tvůrčí fotografie kurátorsky připravil první výstavu Františka Drtikola v Madridu

čtvrtek 18. července 2013 8:06

2013-07-18 drtikolV Královské akademii krásných umění v Madridu probíhá už od počátku června výstava fotografií Františka Drtikola (1883-1961). S dílem slavného českého umělce se španělská veřejnost setkává poprvé. Drtikolovu tvorbu z období 1923-1929 představuje 35 aktů a jejich přehlídka se koná v rámci prestižního mezinárodního festivalu Photo España 2013.

Kolekci, která od počátku láká množství návštěvníků, když si ji denně prohlédne průměrně pět stovek zájemců, sestavil z různých sbírek kurátor prof. PhDr. Vladimír Birgus, vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

„Vynikající výstava modernistických aktů Františka Drtikola je klíčovou součástí dramaturgie letošního ročníku Photo España. Její kurátor Vladimír Birgus představuje jedinečným způsobem českého fotografa, který nahlíží na lidské tělo svou nezaměnitelnou estetikou světla, futurismu, kubismu a abstraktního umění,“ zhodnotil Gerardo Mosquera, hlavní kurátor celého festivalu Photo Espaňa 2013. Podle něj přináší Drtikolova prezentace jak obohacení programu, tak nový přístup nahlížení na lidské tělo. Právě tělo si totiž festival zvolil tentokrát za své téma.

Poklonu klasikovi české fotografické moderny složil také Juan Bordes, umělecký ředitel Královské akademie krásných umění v Madridu. „Královská akademie přitahuje pozornost široké veřejnosti z celého Španělska. V našich sbírkách se nachází tisíce obrazů, kreseb a soch vytvořených studenty a tehdejšími členy akademie. Jsou zde zastoupeni např. Goya, Ribera, Zurbarán, Rubens, Van Loo nebo Picasso. Představení českého klasika moderní světové fotografie je událostí, která navíc nenechává bez reakcí španělskou odbornou veřejnost a vytváří logický prvek konceptu sbírky,“ potvrdil J. Bordes.

Spolupráce Českého centra Madrid se španělskými organizátory Photo España započala v roce 2009 výstavou děl Jindřicha Štýrského v Círculo de Bellas Artes. Od té doby je každoročně zván do mezinárodní festivalové poroty také odborný kurátor z ČR. Výstava Drtikolových aktů ze dvacátých let minulého století potrvá v Madridu do 23. září. Poslední s ní spojená informace se zdá být téměř neuvěřitelnou, ale je tomu opravdu tak – madridská výstava bude zásluhou jejího kurátora prof. V. Birguse od ledna 2014 reprízována v Domě umění v Opavě.