Světový humanitární den si připomínáme 19. srpna, ale humanitární pomoc je potřebná po celý rok
Ještě dříve, než Valné shromáždění OSN Světový humanitární den na paměť bombového útoku v Bagdádu, při němž 19. srpna 2003 přišlo o život 22 lidí (mezi nimi i Sergio Vieira de Mello, zvláštní zástupce generálního tajemníka OSN), vyhlásilo, nalézáme mezi studenty Slezské univerzity (SU) nejeden cenný podnět se k podobným iniciativám hlásit.
Absolventka oboru Veřejná správa a regionální politika Silvie Frňková si už v akademickém roce 1999-2000 na semestrálním studijním pobytu na Hochschule Coburg v předmětu „Pomoc lidem bez domova“ vyzkoušela, jak se cítí lidé na ulici, lidé bez střechy nad hlavou, lidé, kteří propadli sociální záchrannou sítí. V Německu se totiž mj. naučila také žebrat. Po pěti hodinách perného úsilí dokázala se spolužáky kolemjdoucí uprosit o 100 marek, přičemž se setkala i s reakcemi, jež tu pro nevybíravost není možno reprodukovat. Podstatné bylo, že nasbíraná suma, posléze zdvojnásobená příspěvkem z fondu studentské rady citované školy, odešla přímo na návrh děkana Hochschule Coburg, jenž o rok dříve navštívil Opavu a její sociální zařízení, na konto zdejšího azylového domu Samaritán.
I Silvie Frňková však měla ve snaze něco pro toho druhého v nouzi udělat své předchůdce. Ty úplně první lze dnes odhalit mezi posluchači téhož oboru před více než 15 lety. Byli to ti, kdo 16. dubna 1998 získali registraci občanského sdružení Bonum publicum. Za touto nevšední iniciativou stál student tehdejšího Ústavu společenských věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Michael Jun. Když se ovšem záhy ukázalo, že prosadit ideje občanského sdružení tvořeného studenty a pedagogy z oboru Veřejná správa a regionální politika do praxe nebude tak jednoduché, splynulo Bonum publicum v červnu 1999 s Asociací studentů a přátel SU.
Mnoho času a energie věnovala dobrovolnické práci též absolventka Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Ludmila Obadalová. Pomáhala jak v Kosovu, na Filipínách a v Bosně, tak po povodních v roce 2002 v Praze i v Českých Budějovicích, angažovala se pro seniory ve Valašském Meziříčí. „Samozřejmě vždy hodně záleží na skladbě spolupracovníků. Každý jde pomáhat z jiného důvodu, ale nové zkušenosti a přátelství získávají všichni. A nejen to. Mnohem důležitějším se jeví, že se mění jejich pohled na svět, protože v něm méně místa zůstává pro egoismus,“ zhodnotila L. Obadalová své cenné poznatky.
Od roku 2008 se ke Světovému humanitárnímu dni, jehož heslem je Lidé na pomoc lidem, hlásí Evropská komise, když oceňuje ty, kdo se umějí obětovat pro druhé, kteří jejich pomoc začasté potřebují k holému přežití. Zkázonosných živelních pohrom, hladomoru, náboženské nesnášenlivosti, těžké práce dětí a jiných forem strádání je ve světě prakticky denně víc než dost. Význam správného chápání institutu dobrovolnictví tedy stále roste. I na SU je mu proto věnována pozornost, jak to příkladně doložil nedávný projekt realizovaný na Ústavu pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik. Studentům oboru Sociální patologie a prevence nabídl předmět Dobrovolnictví a ti, kdo si jej k absolvování vybrali, nelitovali. „Byla to pro nás velká životní zkušenost a nejednoho z nás ovlivnila natolik, že jsme se znovu začaly zamýšlet nad tím nejužitečnějším uplatněním v praxi,“ shodly se oslovené studentky oboru nedlouho po absolvování volitelného předmětu.
Na pomoc druhým nezapomínají ani jejich mladší spolužáci z tohoto oboru. Jak jinak hodnotit přístup Jany Slovákové z Ostravy, od podzimu posluchačky závěrečného ročníku studia Sociální patologie a prevence, jež letos neváhala podvakrát vyjet do povodněmi postižených oblastí Mělnicka a aktivně pomáhat s distribucí nezbytných životních potřeb na člunu postiženým obyvatelům obce Hořín? „Činnost v záchranném týmu je časově náročná a většinou pouze symbolicky hodnocená,“ řekla dlouholetá členka Českého červeného kříže. „Zato se při ní setkáte s velmi akčními lidmi,“ dodala.
Foto: Ludmila Obadalová, absolventka oboru Evropská unie na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, se již v průběhu studia zapojila do četných humanitárních aktivit.