Za Sdružením Hlavnice A. C. Nora stojí nedocenitelná práce věnovaná rozvoji mladých talentů naší prózy

úterý 20. srpna 2013 12:33

2013-08-20 acnor hlavniceAni tentokrát tomu nebude jinak. Připravované vyvrcholení dalšího ročníku celostátní soutěže mladých prozaiků Hlavnice A. C. Nora, jejíž existence je od počátků v polovině devadesátých let těsně spjatá s Ústavem bohemistiky a knihovnictví (ÚBK) Filozoficko-přírodovědecké fakulty, se ve dvou zářijových dnech znovu stane součástí festivalu Bezručova Opava.

Literární večer sestavený z ukázek vybraných soutěžních prací obohatí festival 13. září (Klub ART Obecního domu v Opavě, 18 hodin), vyhlášení výsledků soutěže pak o den později hostí přímo Hlavnice (Kulturní dům, 14 hodin). Za oběma aktivitami stojí Sdružení Hlavnice A. C. Nora, subjekt, o jehož zcela výjimečném nadšení se toho sice napsalo už dost, nikoliv ovšem tolik, kolik by si každoročně zasluhoval. Nejen v literárním prostředí, ale obecně z pohledu na sílu pospolitosti lidí vedených jediným cílem, udělat něco pro obec, její kulturu, a dát přitom šanci všem, kdo o ni stojí, si Sdružení Hlavnice A. C. Nora vedené předsedkyní Mgr. Danou Kalikovou a jednatelem Ing. Jiřím Pecháčkem získalo velký respekt. Jméno spisovatele A. C. Nora (Josefa Kavána), který se před 110 lety narodil v Kylešovicích u Opavy, ale dětství a dospívání prožil v Hlavnici, není především jeho zásluhou dnešním nastupujícím literárním tvůrcům neznámé.

I když tvůrce sám považoval za své nejlepší dílo román Tvář plná světla vydaný před 70 lety, většina těch, kdo literární odkaz A. C. Nora znají, by na prvním místě vyslovila název jeho prvotiny Bürkental čerpající z hlavnického prostředí z léta 1924. „Není se co divit, Bürkental zůstal dodnes fenoménem, příkladem mimořádného uměleckého úspěchu na počátku dráhy mladistvého autora,“ říká doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc., z ÚBK, jehož Čtení o A. C. Norovi vydala před deseti lety Matice slezská jako čtvrtý titul záslužné edice Osobnosti Slezska redigované Ing. Vlastimilem Kočvarou. „Bürkental je kniha dobré specifické váhy a za ní stojí fundamentální člověk, který zná svou věc,“ konstatovala Marie Pujmanová (1893-1958) a s neméně pochvalnými soudy přišly i další osobnosti naší literární kritiky.

A. C. Nor (Josef Kaván)
Narodil se 19. září 1903 v Kylešovicích u Opavy. Po studiích na opavském gymnáziu a poté na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracoval jako redaktor v nakladatelství Melantrich. Později se angažoval v Syndikátu českých spisovatelů. Únor 1948 ale vystavil jeho veřejným aktivitám stop. Oživit se je pokusil na sklonku šedesátých let, nicméně události v srpnu 1968 jim učinily definitivní přítrž. Přesto napsal více než čtyři desítky děl. Mimořádnému úspěchu se těšil jeho literární debut Bürkental z vesnického prostředí Hlavnice na Opavsku z poloviny dvacátých let. Poslední titul, paměti Život nebyl sen, však vyšel až po autorově smrti (1994). A. C. Nor zemřel 29. července 1986 v Praze a jeho tvůrčí odkaz v průběhu posledních třech desetiletí oživuje celostátní soutěž mladých prozaiků do 35 let, kterou každoročně pořádá Sdružení Hlavnice A. C. Nora.

Do roku 1968 se dílo dočkalo tuctu vydání. Tím v pořadí třináctým je Bürkental z roku 2003 s obálkou opavského výtvarníka Dušana Urbaníka, výrazný ediční Sdružení Hlavnice A. C. Nora, jímž přivítalo 100. výročí spisovatelova narození. Edičně ho připravil a doslov napsal J. Urbanec, o technickou redakci se pak za spolupráce s Ing. Františkem Saliborem postaral, fotografie, reprodukce a zamyšlení nad scelováním pozemků v Hlavnici, ústředním tématem Norovy prózy opatřené podtitulem „Naprosto ne román“, a přesto očima literárního kritika Františka Götze (1894-1974) viděné jako „přece jen román“, připojil J. Pecháček.

„Hlavnický“ Bürkental tak stojí v čestné řadě edic tohoto Norova díla s tituly, na jejichž vydání se podíleli známí výtvarní umělci. Tak o obálku 1. vydání (1925) se postaral grafik, ilustrátor a karikaturista Václav Mašek (1893-1973), který byl později též autorem kreseb a litografií pro 10. vydání v roce 1946 (nakladatel Alois Hynek, Praha). Na 7. vydání z roku 1940 se zase obálkou a vazbou podílel Ferdiš Duša (1888-1958). A bez zajímavosti není ani skutečnost, že na obálku jiného Norova díla, románu Můj nepřítel osud (1941), byla použita realistická kresba z období rané tvorby Josefa Lieslera (1912-2005). Předmětem zájmu výtvarníků byla ostatně též Norova podoba, jak to dokládá kresba Aloise Moravce (1899-1987), absolventa Akademie výtvarných umění v Praze, kde byl žákem Maxe Švabinského.

„Když tedy v předvečer 100. výročí narození A. C. Nora vydalo v létě 2003 Bürkental hlavnické sdružení nesoucí spisovatelovo jméno, uzavřel se tím šťastným řízením kruh, na jehož počátku stála prázdninová inspirace vedoucí k napsání tohoto díla, přes jeho velký ohlas literární, za trvalého zájmu čtenářské obce o tuto pozoruhodnou knihu, až k tomuto vydání nejnovějšímu, doslova hlavnickému,“ vykreslil v jeho doslovu J. Urbanec.

Foto: Předsedkyně Sdružení Hlavnice A. C. Nora Mgr. Dana Kaliková a předseda soutěžní poroty doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc., při loňském předávání cen nejúspěšnějším mladým prozaikům.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015