Prof. Martin Černohorský, první rektor Slezské univerzity v Opavě, obdržel medaili Ernsta Macha

pondělí 9. září 2013 13:27

2013 09 Cernohorska oceneniČestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách převzal 5. září v Praze prof. RNDr. Martin Černohorský, CSc. „Jsem Vaším ctitelem a obdivovatelem, protože je obdivuhodné, co všechno stále děláte pro českou vědu a školství,“ vyjádřil hold prof. M. Černohorskému předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc.

Slavnostního aktu se zúčastnily význačné osobnosti české vědy - čestný předseda AV ČR prof. Rudolf Zahradník, někdejší předsedové téže instituce prof. Helena Illnerová a prof. Václav Pačes, předseda Vědecké rady prof. Jiří Čtyroký, ředitel Ústavu fyziky materiálů prof. Ludvík Kunz, ředitel Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě prof. Jaroslav Smítal, místopředsedkyně Vědecké rady AV ČR prof. Jana Musilová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně, která přednesla laudatio na oceněného, dr. Jiří Rákosník z Matematického ústavu a dr. Jiří Grygar z Fyzikálního ústavu.

Prof. M. Černohorský, který na konci srpna oslavil devadesátiny, absolvoval Přírodovědeckou fakultu MU a v roce 1952 byl promován doktorem přírodních věd. V r. 1956 se stal kmenovým pracovníkem ČSAV s cílem vybudovat fyzikální oddělení nově vznikajícího pracoviště, v současnosti Ústavu fyziky materiálů AV ČR. Jeho pracovníkem byl do r. 1967, kdy se habilitoval a nadále se na fakultě věnoval pedagogické a vědecké činnosti.

V roce 1990 byl jmenován profesorem. Stál u zrodu Slezské univerzity v Opavě a v letech 1992-1998 byl jejím prvním rektorem; současně působil jako první kancléř České konference rektorů (1993-1994). I v současnosti je aktivním členem akademické obce Přírodovědecké fakulty MU jako emeritní profesor jejího Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky.

Vědecká práce prof. Černohorského, kterou dokumentuje více než 80 prací, se vždy prolínala s činností pedagogickou. Zaměřil se především na rentgenografii; patří k významným odborníkům klasické difraktografie. Jeho odborným zájmem je i fyzikální vzdělávání. Jako vynikající pedagog je znám několika generacím brněnských fyziků, jejichž vzdělávání a výchově se vždy věnoval s velkým nasazením; mnozí jeho žáci patří mezi světově uznávané fyziky. Ve Státním výboru pro vysoké školy se podílel na reformě studia na přírodovědeckých fakultách. Své úsilí věnoval obnově a budování moderní výuky fyziky na našich univerzitách a od roku 1956 rozvoji původní vědecké tvorby v brněnských ústavech. Důležitou oblastí odborného působení prof. M. Černohorského je i historie fyziky, v níž např. na základě studia Newtonových spisů významně přispěl k výkladu jeho zákonů.

Vynikajících výsledků dosahoval i v době, kdy pro něj byly politické poměry nepříznivé – i tak dokázal svůj zájem o fyzikální vzdělání účinně prosadit. Ve Fyzikální sekci Jednoty čs. matematiků a fyziků (JČMF) založil odbornou skupinu Pedagogická fyzika, která sdružila pracovníky vysokých škol a vědeckých ústavů i učitelů středních škol.

Práce prof. M. Černohorského byla oceněna 29 medailemi a jinými uznáními v ČR i v zahraničí. Příkladem jeho cílevědomosti a statečnosti je obnovená instalace pamětní desky Ernsta Macha (1838-1916) v Brně v roce 1988.

Angažovanost ve prospěch vědy a vzdělání projevuje i v posledních pěti letech v Odborné skupině Organizace vědy České fyzikální společnosti JČMF, jejíž vznik inicioval mj. v reakci na snahy podřídit vývoj české vědy vadným metodám hodnocení. Neúnavně organizuje semináře této skupiny a s výsledky odborných kritických diskusí o vědě, vzdělání, jejich organizaci a legislativě vytrvale a nekompromisně seznamuje politické činitele, akademické funkcionáře i veřejnost.

S využitím Akademického bulletinu (autor lsd).

Foto Luďka Svobody (Akademický bulletin): Předseda Akademie věd prof. Jiří Drahoš (vlevo) předává emeritnímu rektorovi Slezské univerzity v Opavě prof. Martinu Černohorskému Medaili Ernsta Macha.