Hosté z Kearney přijeli nabídnout Slezské univerzitě spolupráci s University of Nebraska

úterý 17. září 2013 12:31 Autor: Martin Kůs

2013 09 navsteva USA 2OPAVA – Anglicky a rusky psané publikace v Knihovně Matematického ústavu, systém klimatizace a vyklápěcí lavice v aule, ze dřeva vyřezávaný znak Slezské univerzity v konferenční místnosti či ultratenké klávesnice počítačů v učebnách studentů. To je jen malý výčet toho, co vše na Slezské univerzitě v Opavě zaujalo hosty z USA.

Do Opavy zavítali na několikadenní návštěvu s cílem navázat spolupráci a partnerství mezi oběma územně správními centry. Až z dalekého města Kearney v americkém státě Nebraska (60 tisíc obyvatel) přijeli starosta města Stan Clouse s partnerkou, senátor Dr. Galen Hadley s manželkou, profesorkou University of Nebraska v Kearney, a David Clark, který výpravu organizačně zajistil. Dopoledne 13. září navštívili opavskou radnici a poté v doprovodu primátora města prof. PhDr. Zdeňka Jiráska, CSc., zavítali na Slezskou univerzitu.

2013 09 navsteva USA 3Zde je přivítali kvestor Slezské univerzity Ing. Jaroslav Kania a Mgr. Rostislav Němec, Ph.D., z rektorátního oddělení pro vědu a zahraniční styky. Nejprve si hosté z USA se zájmem vyslechli v aule poutavé vyprávění prof. Jiráska o historii univerzity i zajímavé historii budovy, která je jejím sídlem. Poté si vzal slovo kvestor Jaroslav Kania a seznámil je s aktuální současností univerzity. O překlad se postarala Mgr. Markéta Johnová, Ph.D., z Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

Prohlídku provázela ze strany hostů řada dotazů, ať už na univerzitní život, nebo dění v České republice. Zajímali se o život na univerzitě, podmínky pro jeho fungování, legislativu, český systém udělování doktorských a profesorských hodností, postavení akademiků i o zájem a uplatnění studentů a absolventů. Vyšlo najevo, že obě vysoké školy mají hodně společného i rozdílného.

Mezi to společné patří třeba počty posluchačů – na University of Nebraska studuje okolo sedmi tisíc posluchačů, na Slezské osm tisíc. Shodná je například i náplň pedagogických a vědeckých aktivit pracovníků, ovšem s tím, že v USA musí každý odučit devět hodin týdně. Rozdíly pak jsou v systému financování a hlavně legislativě obou zemí vůči vysokým školám.

Z opavské univerzitní půdy delegace odcházela nadšena. Její členové se netajili, že Slezská univerzita na ně udělala velký dojem a byli by rádi, kdyby se podařilo nastartovat užší spolupráci nejen s městem Opavou, ale také mezi oběma vysokými školami na rozdílných stranách Atlantického oceánu. Podobně jako radnici a Slezskou univerzitu navštívili hosté z USA také další instituce, např. Slezskou nemocnici.

Fotoreportáž z návštěvy hostů z USA na univerzitě najdete zde