Na planetce Černohorský pojmenované po našem prvním rektorovi se daří univerzální laskavosti a obětavosti

pondělí 23. září 2013 6:38

2013-09-23 cernohorskyMasarykova univerzita, její Přírodovědecká fakulta a Ústav teoretické fyziky a astrofyziky, Jednota českých matematiků a fyziků a vědecká komunita přizvaná na seminář „Měření mřížkových parametrů, zpracování dat, a nejen to“ si 20. září v Brně připomněly devadesátiny prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc., mj. prvního rektora Slezské univerzity.

Jednání, jehož se zúčastnili prof. RNDr. Jaroslav Smítal, DrSc., ředitel Matematického ústavu v Opavě, doc. RNDr. Marta Štefánková, Ph.D., ze stejné univerzitní součásti a PhDr. Artur Sommer z Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (SU), zahájili osobními zdravicemi jubilantovi rektor Masarykovy univerzity doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D., a děkan její Přírodovědecké fakulty doc. RNDr. Jaromír Leichmann, Dr. Akcentovali trvalost tvůrčího spojení fyzika prof. M. Černohorského s Brnem a Masarykovou univerzitou (MU) a ocenili jeho neutuchající a se stále rostoucím respektem přijímané odborné i organizátorské aktivity, jimiž nejen obohacuje současné dění na českých univerzitách, ale zasazuje se též o budoucí rozvoj našeho vysokého školství.

Prof. RNDr. Bedřich Velický, CSc., pak představil některé epizody z jubilantovy profesní kariéry, přičemž vyzdvihl jeho excelentní vystoupení při obhajobě kandidátské práce, od níž uplynulo už pět desítek let, a významný a občansky statečný čin M. Černohorského v podobě reinstalace pamětní desky fyzika Ernsta Macha (1838-1916), rodáka z Chrlic u Brna, při příležitosti 150. výročí jeho narození. „Když by si už všichni mysleli, že nadešla chvíle zaslouženého odpočinku, odskočil si Martin Černohorský do Opavy, aby tam jako rektor budoval Slezskou univerzitu,“ uvedl dále prof. B. Velický. „Mám-li se vyjádřit o celkových odborných i lidských postojích Martina Černohorského, charakterizoval bych je termínem univerzální laskavosti,“ konstatoval autor laudatia a moderátor semináře, o jehož odbornou část se postaraly čtyři referáty. Po jejich odeznění se za mezníky pedagogické činnosti prof. M. Černohorského ohlédla RNDr. Marie Fojtíková, tajemnice České konference rektorů. Sám jubilant ve svém vystoupení mj. ocenil přínos opavských spolupracovníků rozvoji SU.

Při prvním ze dvou společenských setkání s prof. M. Černohorským mohli účastníci semináře nahlédnout do prostředí, k němuž oslavenec na řadu desetiletí tak přilnul. „Sdílet s prof. Černohorským společnou pracovnu znamená mít pokaždé informace z první ruky a užívat si vždy správných odpovědí na jakékoliv otázky. Dnes už se prof. Černohorský s notebookem natolik sžil, že práci nemusí vykonávat pouze zde, ale v minulosti jsem ze svého nedalekého bydliště viděl, jak se tu často svítilo i v pozdních večerních a nočních hodinách,“ uvedl Mgr. Michael Krbek, Ph.D., z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU.

Druhé, už komornější setkání ve společenských prostorách rektorátu MU korunovala zpráva RNDr. Jiřího Grygara, CSc., že Mezinárodní astronomická unie pojmenovala planetku (5268) jménem Černohorský. V osvědčení vydaném Českou astronomickou společností se říká, že planetku 26. října 1971 objevil L. Kohoutek v Hamburku-Bergedorfu. „Český fyzik Martin Černohorský přednášel základní kurz fyziky několika generacím studentů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a stal se také prvním rektorem Slezské univerzity v Opavě. Prosazuje vysoké standardy vzdělávání a etiky ve společnosti,“ uvádí krátké zdůvodnění na osvědčení podepsaném za Českou astronomickou společnost právě dr. J. Grygarem, jedním z prvních žáků prof. M. Černohorského.

Ti z nejstarších se v Brně 20. září se svým vzácným učitelem sešli čtyři. „S výrokem prof. Velického o univerzální laskavosti souhlasíme, dovolili bychom si však tento termín doplnit ještě o obětavost,“ shodli se a na několika příkladech osobních postojů prof. Černohorského k těm, které k absolutoriu dovedl, demonstrovali, že na své žáky nikdy nezapomněl a zůstal jim i nadále velkou oporou. Podobně tomu bylo i ve vztahu k žákům pozdějším. „Jsme jistě zajedno v pohledu na to, co pro nás prof. Černohorský vykonal, a myslím, že mnozí z nás bychom bez něj nebyli tam, kde dnes jsme. Za sebe to mohu tvrdit s určitostí,“ řekla někdejší žákyně a v současnosti kolegyně prof. Černohorského z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty MU prof. RNDr. Jana Musilová, CSc.

Foto: Prof. RNDr. Martinu Černohorskému, CSc., blahopřeje rektor Masarykovy univerzity doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D. (vlevo).