Fotografie Jana Pohribného výživným gruntem nové publikace Opava dnem i nocí, knižní pocty bílému městu

úterý 24. září 2013 9:23

2013-09-24 kniho opavaProgram 56. ročníku Bezručova festivalu vydal 22. září další svědectví o tom, co pro opavský kulturní život Slezská univerzita znamená. V Klubu Art Obecního domu byla prezentována nová kniha o městě, společné dílo několika autorů, mezi nimiž ale vévodí jméno pedagoga Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Mgr. Jana Pohribného.

Početnému publiku ji představili astronom a astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc., spisovatel Petr Hora Hořejš a prof. Mgr. Jindřich Štreit, který se ujal role toho, kdo zastoupil Mgr. Jana Pohribného, toho času vedoucího ve Finsku jeden z workshopů, jimiž se proslavil po celé Evropě. Na jejich vystoupení dohlížel moderátor Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D., Pohribného a Štreitův kolega z Institutu tvůrčí fotografie (ITF), a všechna je uvedl primátor města prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc. Aby však byl výčet protagonistů publikace opravdu úplný - fotografie a texty v neopakovatelný dialog spojila opavská grafička Dagmar Hlubučková.

Jiří Grygar v souvislosti s knihou hovořil o cestování, jež mu jeho osud dal od narození do vínku a v němž je Opava významnou zastávkou i přestupní stanicí, Petr Hora Hořejš přednesl chválu návratů do míst, která ho natrvalo okouzlila, a Jindřich Štreit se s posluchači podělil o zážitky ze své pouti po drahách lidských duší. „Kdyby se někdo z vás divil, proč tu sedím místo Jana Pohribného právě já, odpovím, že s dlouholetého přátelství. A taky proto, že jsem ho jako hlavního autora knihy doporučil. Je mistrem hry barev, světla a má velký cit pro vystižení magie místa,“ charakterizoval J. Štreit umění svého kolegy.

Už samotný průběh prezentace naznačil, že v řadě publikací o Opavě bude mít ta nejnovější specifické postavení. Vedle demonstrace staletími prověřených kvalit a působivosti tištěného výstupu (a to nejen v podobě první padesátky číslovaných, podepsaných, a tedy naprosto originálních výtisků) v době, jíž vládnou elektronická média, musí zaujmout též jedinečnou symbiózou autorů. Každý z nich si sice na Opavu utvářel vztah za zcela jiných okolností (Jiří Grygar ji poznal už v dětství a v mládí, Jan Pohribný opakovanými návštěvami výstav Domu umění ještě v časech, kdy ani ITF, ani Slezská univerzita neexistovaly) a Petr Hora Hořejš dokonce až prostřednictvím Pohribného snímků, jež ho fascinovaly), ale přesto se stali jejími velkými obdivovateli a příznivci. Publikace Opava dnem i nocí o tom spolehlivě přesvědčuje.

Foto: Zleva prof. Mgr. Jindřich Štreit, RNDr. Jiří Grygar, CSc., a Petr Hora Hořejš při prezentaci knihy Opava dnem i nocí, která se v Klubu Art Obecního domu konala 22. září odpoledne.