„Vysoké školy věří v návrat k standardním postupům v duchu tradic jejich autonomie,“ řekl rektor Rudolf Žáček

čtvrtek 3. října 2013 6:59

2013-10-03 akademicky denAkademickým dnem uspořádaným 2. října ve Sněmovním sále minoritského kláštera v Opavě vykročila Slezská univerzita oficiálně do dalšího období, v němž si bude chtít i přes složitost situace udržet vydobyté postavení ve společenství českých veřejných vysokých škol. Zároveň si její akademická obec připomněla 5. výročí vzniku Fakulty veřejných politik.

Třem zásadním aspektům současné nepříliš uspokojivé situace v oblasti vysokého školství se v hlavním vystoupení věnoval rektor Slezské univerzity (SU) v Opavě prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr. „Pokud se jedná o financování, tedy o rozpočet pro vysoké školy, není v této chvíli vlastně ani moc s kým jednat,“ konstatoval s přímým poukazem na současnou rozkolísanost vnitropolitické situace. „Přesto věřím, že jde o přechodný stav, který po blížících se volbách nahradí návrat ke standardním postupům v duchu tradic autonomie vysokých škol a Boloňské deklarace,“ uvedl se střízlivým optimismem.

Ve vztahu k pedagogické a vědecké činnosti upozornil na pokračující pokles demografické křivky a zhoršující se připravenost absolventů středních škol ucházejících se o vysokoškolské studium. „Za stavu, kdy mnozí uchazeči přicházejí s hlavním záměrem prodloužit si poměrně bezstarostná léta a bez skutečného zájmu počínat si tak, aby si titul opravdu zasloužili, je role pedagogů ztížená,“ potvrdil prof. R. Žáček a naznačil, že roste jejich odpovědnost za to, aby z nároků neslevovali a vypořádali se s těmi, kdo studovat nechtějí. „V takových případech je to přece pro obě strany zbytečná ztráta času a energie,“ dodal a dále se soustředil na vědecké aktivity, mezi jejichž kvalitu a oprávněnost vysokých škol na existenci položil rovnítko. „Je tedy potěšitelné, že výkonnost některých pracovišť naší univerzity snese srovnání v kontextu celostátním, mezinárodním, ale i celosvětovém,“ prohlásil rektor a vedle úspěchů matematiků, fyziků, historiků i odborníků na středoevropská studia připomněl též dlouhodobé a mediálně významně zviditelňované výsledky Institutu tvůrčí fotografie.

Naposledy se zabýval komplikovaným legislativním prostředím. „Byli jste sami svědky zprvu přípravy nového zákona o vysokých školách a poté novely zákona, nyní neznámo kam zaparkované. V poslední době čelíme nešťastným krokům v podobě pokusů o jakési malé novely,“ charakterizoval prof. R. Žáček a na příkladu vyvíjeného politického tlaku na změnu systému jmenování profesorů ilustroval jednoznačně negativní ohlas, s nímž se tato snaha ze strany vysokých škol setkává. „Začátek nového akademického roku neprožíváme v nejlepší konstelaci, ale i tak vám chci do něj popřát hodně tvůrčích sil,“ uzavřel rektor.

Účastníci Akademického dne byli poté seznámeni s průběhem habilitačního řízení PhDr. Martina France, Ph.D., jemuž rektor předal jmenovací dekret docenta pro obor Historie se zaměřením na české a československé dějiny.

Následovalo ocenění prvního rektora SU prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc., jemuž byla u příležitosti nedávných devadesátin udělena stříbrná medaile Silesia docta et culta. Vzácný jubilant převzal také čestné členství Matice slezské, jejíž činnost v době opavského působení významně podporoval. Stříbrnými medailemi SU rektor prof. R. Žáček ocenil pět osobností, které buď přímo působí na Fakultě veřejných politik, nebo s ní úzce spolupracují. Vyznamenanými se stali prof. PhDr. Mečislav Borák, CSc., z Ústavu středoevropských studií, prof. JUDr. Igor Palúš, CSc., děkan Fakulty verejnej správy Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, prof. PhDr. Vladimír Wolf, vedoucí konzultačního střediska fakulty v Trutnově, doc. PhDr. Helena Kolibová, CSc., z Ústavu veřejné správy a regionální politiky a Mgr. Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Bronzové a pamětní medaile pak obdrželi další pracovníci a spolupracovníci jubilující součásti SU.

Cenu rektora SU za rok 2013 si z Akademického dne odnesl posluchač 5. ročníku studia oboru Tvůrčí fotografie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě BcA. Roman Vondrouš, jenž byl mimořádně úspěšný v prestižní celosvětové soutěži World Press Photo.

Za vznikem Fakulty veřejných politik a dosaženým stupněm jejího rozvoje se ohlédl děkan doc. PhDr. Dušan Janák, Ph.D. „Jsem rád, že na Akademickém dni mohu promluvit podruhé. Poprvé to bylo před čtyřmi lety, když jsem přebíral insignie fakulty, podruhé jsem v této roli dnes. Zatímco na počátku bylo mnoho otazníků, po pěti letech jsou tu viditelné výsledky,“ vystihl proměnu doc. D. Janák a poděkoval všem, kdo se o ni zasloužili. „Vedle odborných, ale i správních a provozních pracovníků k nim patří více než dvě desítky partnerů,“ připomněl a upozornil na náročnost nadcházejících měsíců a let v souvislosti s rekonstrukcí budoucího sídla fakulty, objektu na Bezručově náměstí 14. Posléze společně s rektorem prof. R. Žáčkem představil publikaci, která výsledky fakulty v prvních pěti letech její existence dokumentuje. „Doufám, že bude ze strany těch, jimž se dostane do rukou, kladně přijata,“ připojil děkan doc. D. Janák přání publikaci k cestě za čtenáři.

O závěr programu Akademického dne se postaral Komorní pěvecký sbor SU provedením čtyř skladeb ze svého bohatého repertoáru. Definitivní tečkou za slavností akademické obce SU se stala interpretace studentské hymny Gaudeamus igitur.

Fotoreportáž z Akademického dne 2013 na Facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015