Studenti oboru Audiovizuální tvorba sbírají nominace na prestižních festivalech

pátek 4. října 2013 8:18 Autor: Martin Kůs

2013 06 AVT minifestival studentu minifestival studentu otvirakovaOPAVA - Filmy studentů Audiovizuální tvorby Sportu zdar!, Anděl s polámanými křídly a Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti zaznamenaly první úspěchy na letošní festivalové scéně.

Hned dvě nominace má dokument Jiřího Vávry a Martina Erbena Sportu zdar! o vlivu peněz na současný sport. „Snímek je jedním z deseti nominovaných dokumentů na mezinárodním festivalu studentských filmů v Písku. Nominace je o to cennější, že jde spolu s Fresh Film Festem o nejprestižnější festival studentské tvorby u nás. Mezi nominovanými dokumenty jsou přitom jen dva z České republiky, jeden právě náš. Mezi osm nominovaných filmů se dokument Sportu zdar! dostal i na Sportfilmu Liberec, což je festival profesionálních sportovních filmů, který se koná pod patronací Českého olympijského výboru. Absolventský film našich studentů tak zabodoval mezi snímky České televize i dalších renomovaných tvůrců. Navíc si vysloužil i nominaci pro světové finále v italském Miláně,“ upřesňuje vedoucí oddělení audiovizuální tvorby Mgr. Monika Horsáková.

Absolventský snímek Moniky Kozlové Anděl s polámaným křídlem zase zabodoval na českobudějovickém festivalu Černá věž, kde se dostal mezi pět nominovaných dokumentů. „Jde o sympatický festival, který pořádají skuteční nadšenci, povětšinou studenti Jihočeské univerzity, a jehož výtěžek jde na charitativní účely. Snímky posílají mladí tvůrci z celé republiky a porota je velmi solidně obsazená,“ dodává Monika Horsáková.

Na 39. ročníku mezinárodního festivalu Ekofilm se prosadil výukový dokument Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti. „Ze 123 přihlášených filmů z celého světa bylo ve čtyřech kategoriích nominováno pouze 28 snímků. Svědectví tří žen, které zažily poválečný odsun německého obyvatelstva z České republiky, se dostalo mezi sedm nominovaných snímků v kategorii Člověk a společnost,“ konstatuje Monika Horsáková.

„Jde zdánlivě o pouhé nominace, vzhledem k počtu přihlášených filmů, často z profesionálního prostředí, a k široké mezinárodní konkurenci však už i to považuji za mimořádný úspěch,“ míní Monika Horsáková. Dodává přitom, že úspěchy se na oddělení audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty nenechají ukolébat. Už teď chystají další sérii výukových dokumentů pro Občanské sdružení PANT, třeba na téma Normalizace očima Paula Wilsona, Arménská genocida nebo Romský holocaust. „Studenti třetího ročníku pracují na námětech svých absolventských snímků, studenti druhého ročníku zase dokončují medailon a klip kapely On The Way. A připravujeme i další projekty, jejich konkrétní obsah si zatím necháme pro sebe,“ uzavírá Monika Horsáková.