Bohatost, jíž univerzitu obdařuje Rakouská knihovna v Opavě, nespočívá toliko v jejím několikatisícovém fondu
Kus historie Slezské univerzity (SU) spjatý zvláště s rozvojem společenskovědních disciplín na Filozoficko-přírodovědecké fakultě (FPF) defiloval před účastníky oficiálního setkání, jež se 20. listopadu uskutečnilo jako připomínka dvacetiletí Rakouské knihovny v Opavě. Hostil ho refektář Domu umění, ale Rakouská knihovna se stala tématem dne na celé SU.
Po společném obědě se hosté, jimiž byly za rakouskou stranu Mag. Natascha Grilj, ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze, a spisovatelka Andrea Grill, v doprovodu představitelů SU zastoupené prorektorem prof. RNDr. Miroslavem Englišem, DrSc., a proděkanem FPF Mgr. Martinem Čapským, Ph.D., odebrali do prostředí, do něhož organizátoři akce k jubileu Rakouské knihovny zasadili.
Program zahájila doc. PhDr. Marie Gawrecká, CSc., z Ústavu historických věd, která je od samotných počátků garantem činnosti knihovny, retrospektivním pohledem na dvě desetiletí její existence. Naplnila je nejen základní knihovnická služba, ale také dlouhá řada veřejných aktivit, díky nimž se Opava a její akademická půda mohly seznámit s mnoha zajímavými osobnostmi současné kultury země našich jižních sousedů. Stalo se tak v prvé řadě zásluhou činorodé spolupráce s několika rakouskými partnery - Spolkovým ministerstvem pro evropské a zahraniční záležitosti ve Vídni, Velvyslanectvím Rakouské republiky v ČR a v neposlední řadě Rakouským kulturním fórem v Praze jako nástupcem Rakouského kulturního institutu. Novou dimenzi tyto tvůrčí kontakty získaly uzavřením dohody o vzájemné spolupráci, kterou na jaře letošního roku v Opavě podepsali J. E. Dr. Ferdinand Trauttmansdorff, velvyslanec Rakouska v ČR, a prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., rektor SU.
Význam Rakouské knihovnu pro SU, její sídelní město i celý region pak vyzdvihl prorektor M. Engliš. Poděkoval všem, kdo se na jejím vzniku a dvacetileté činnosti podíleli, a ocenil určující, trvale vstřícný a velkorysý přístup rakouských partnerů umožňující postupný rozvoj knihovny jak v podobě rozšiřování jejích fondů, tak jako zprostředkovatele nových kulturních aktivit a pro SU nadmíru užitečných kontaktů. Zároveň vyjádřil naději a přesvědčení že v roce 1993 započatá spolupráce bude nadále pokračovat, a s odkazem na výstavu Opava - Vídeň v dlouhém 19. století, kterou k jubileu Rakouské knihovny v refektáři Domu umění připravila Opavská kulturní organizace pod kurátorským dohledem doc. PhDr. Pavla Šopáka, Ph.D., z Ústavu historických věd FPF, upozornil na dějinné souvislosti česko-rakouských vztahů.
Pozitivní hodnocení činnosti Rakouské knihovny v Opavě vyslechli účastníci setkání rovněž z úst N. Grilj. Tlumočila jim také pozdravy, jež do Opavy zaslala iniciátorka myšlenky vzniku základny a dějiště setkávání s rakouskou literaturou, historií, kulturou, uměním a reáliemi Christine Dollinger. Ocenila osobní podíl přítomného emeritního rektora SU prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc., na položení základů dnešních kontaktů a stejně pochvalně se vyjádřila i na adresu doc. M. Gawrecké a Zlatuše Vlhové, která, nyní už jako pracovnice Univerzitní knihovny SU, poskytuje v Rakouské knihovně všem jejím uživatelům spolehlivé služby. Její slova pak patřila představení dalšího z protagonistů setkání, spisovatelky A. Grill. „Je mi to dost líto, ale podobnost našich jmen je pouhou fonetickou shodou,“ konstatovala a interpretovala stanovisko těch, kdo A. Grill, absolventce studií biologie, jazyků a lingvistiky v Salcburku, Soluni, Tiraně a konečně v Amsterodamu, kde získala doktorát (2003), udělili před třemi lety prestižní Cenu Otto Stössla.
S detailnější vizitkou A. Grill vystoupila rakouská lektorka oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků Mag. Christina Breitegger, načež se uvedená ujala autorského čtení, při němž prezentovala vybrané ukázky ze dvou svých úspěšných titulů - prózy Das Schöne und das Notwendige (2010) a básní Happy Bastards (2011) - a posléze reagovala na vznesené dotazy ze strany účastníků setkání z řad studentů germanistiky.
Zejména s ohledem na vzácné rakouské hosty dramaturgicky pečlivě připraveným pozdravem obohatil program Komorní pěvecký sbor SU vedený Mgr. Vladimírou Vašinkovou, po němž nejprve doc. M. Gawrecká v češtině a po ní PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D., vedoucí oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků FPF, v němčině interpretovaly úvodní text doc. P. Šopáka k výstavě, která po celou dobu všechny účastníky setkání obklopovala a vytvářila mu příjemnou kulisu. Při její bližší prohlídce nešetřila N. Grilj na zpracovanou tematiku blízkosti vídeňské a opavské architektury v dlouhém 19. století chválou. „To, že je Opava překrásným městem, jsme už samozřejmě za dobu existence Rakouské knihovny v ní měli možnost velmi dobře poznat,“ uvedla.
Fotoreportáž z události najdete na Facebooku Slezské univerzity.
Foto: Ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze Mag. Natascha Grilj (vpravo) ve společnosti prorektora Slezské univerzity v Opavě pro vědu a zahraniční styky prof. Miroslava Engliše. Uprostřed spisovatelka Andrea Grill.