Hosté gastrocentra si pochutnali na švábech a sarančatech

sobota 23. listopadu 2013 21:33 Autor: Martin Kůs

2013 11 brouci 1OPAVA - Entomofagický večer – level II. To byl název degustačně zážitkového večera, který se 21. listopadu uskutečnil v Gastrocentru Slezské univerzity v Opavě na Hradecké ulici. Jak už název napovídá, v hlavní roli podávaných pokrmů byl jedlý hmyz.

2013 11 brouci 3„S úpravou hmyzu pro lidskou stravu jsem začal na vysoké škole, kdy jsem si, tehdy jen tak z recese, koupil ve zverimexu cvrčky a uvařil si je. Bylo to nejedlé a já hledal, kde se stala chyba,“ říká dnes o svých entomofagických začátcích kuchař a vedoucí gastrocentra Jan Pařízek, který menu entomofagického večera připravoval. To ale stačilo k tomu, abych se o tuto problematiku začal zajímat více a zkoušel to dál. Tehdy na střední škole ještě netušil, že tam prodávaný hmyz není pro lidskou stravu vhodný, že není podle toho krmen. Dnes už ale ví vše potřebné a nakupuje u specializovaných chovatelů. „Musíte se domluvit s chovatelem předem, on pak oddělí potřebné množství hmyzu a začne ho místo granulemi krmit potřebným krmivem, podle druhu například strouhankou, zeleninou nebo obilím. Takhle vypěstovaný hmyz se pak může bez obav použít k přípravě jídel,“ vysvětluje Jan Pařízek.
Dnes už má za sebou okolo patnácti podobných večerů nejen v Opavě, ale i Ostravě, Olomouci a jinde, kdy hostům připravoval jídla, jejichž součástí jsou červi, cvrčci, larvy a další příslušníci hmyzích druhů.

Fotoreportáž z večera najdete na facebooku Gastrocentra SU
Ve čtvrtek čekali na hosty večera argentinští švábi, sarančata a larvy vosy. „Plánováni byli i mravenci, ale bohužel ti nebyli. Protože u nás je legálně neseženete, museli jsme je objednat v zahraničí, ale nepřežili cestu do Opavy,“ naznačil Pařízek, že česká legislativa a zákony zrovna entomofagii nepřejí. První restaurace, která se v České republice na hmyz začala specializovat, nakonec po zásahu hygieniků musela změnit nabídku. Dnes se takové aktivity u nás řadí spíše mezi vědecké experimenty i přes to, že ve větší části světa je pojídání hmyzu běžnou součástí stravovacího systému a konec konců i v historii Evropy byl hmyz požíván jako určitá delikatesa.

2013 11 brouci 2Už při příchodu byli hosté uvítání drinkem, jehož jednou ingrediencí byl hmyz. Výraznou červenou barvu mu dodávalo právě barvivo pocházející z červce nopálového. Poté přišel předkrm v podobě zeleninového salátu s cvrčky. Hlavním chodem pak byli švábi, respektive tagliatelle s drcenými rajčaty, pečenými cherry tomaty a parmazánem, „ozdobené“ právě šváby a následovala vlažný čočkový salát s bramborovými rӧsty a sarančaty. Nakonec menu se podával desert - palačinky s karamelovo-pistáciovým přelivem a praženými larvami vosy.

„Menu jsme dnes sestavili tak, aby hosté poznali, že hmyz lze připravit různými způsoby a že jej lze upravit jako součást jídel, která jíme běžně. Měli tak možnost ochutnat hmyz pečený, pražený, na sladko i na kyselo a také jako přílohu,“ popsal pestrost nabídky Jan Pařízek.

K dobrým jídlům bezesporu patří i dobré víno. To nabízel a také odborně popisoval Mgr. Alexandr Burda, který rovněž celým večerem provázel. Nesáhl tentokrát jen do „domácí“ moravské produkce, ale využil také vína ze slunného jihu, například ze Španělska.

Z bouřlivého potlesku, který v závěru patřil jak Janu Pařízkovi, tak Alexandru Burdovi a vůbec všem, kteří se večer o své hosty starali, lze usoudit, že hostům chutnalo a rádi poznali něco, co na našich stolech není úplně běžné. Ostatně přesvědčit se můžete i vy v reportáži televize Polar, jejíž redakce na akci natáčela.

 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015