Ani letošek není na připomínku univerzitních mezníků chudý

čtvrtek 3. ledna 2013 15:24

2013-1993 kocianovaJaké byly pro Slezskou univerzitu (SU) v Opavě roky končící v jednotlivých desetiletích její dosavadní existence trojkou a osmičkou? Přinášíme krátký pohled na události, které v těchto letech nejvýznamněji ovlivnily k dnešku dosažený rozvoj. Některé z nich se kromě zařazení do prostého výčtu pokusíme obohatit základními informacemi, jiné, pro jejich volnější vazbu na vlastní historii SU, připomeneme pouze slovem.

Naopak fotografií se vracíme k prvním promocím, kdy s veřejným poděkováním rodičům, přátelům, pedagogům a celé alma mater za všechny opavské absolventy SU vystoupila Martina Kociánová.

Před 20 lety se SU mimo uvedené události významně zapojila do připomenutí 750. výročí smrti sv. Hedviky, patronky Slezska a posvěcení jejího chrámu v Opavě. Za její vydatné pomoci vydal římskokatolický farní úřad u Panny Marie příležitostný tisk zahrnující rovněž kázání kardinála Josefa Ratzingera ze zahajovací bohoslužby, která se v roce 1979 ve svátek sv. Hedviky konala v Mnichově. Na příkladu sv. Hedviky objasnil současný papež Benedikt XVI. podíl křesťanské víry na rozvoji našeho kontinentu. Do obsahu publikace vedle Mons. Josefa Veselého a dr. Vladimíra Neuwirtha přispěl také doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc. Přímo na akademické půdě SU pak odkaz sv. Hedviky naposledy připomněla loňská konference uspořádaná ve spolupráci s Diecézí ostravsko-opavskou.

Bude tomu už 15 let, kdy SU udělila první zlaté medaile. Této pocty se dostalo tehdejšímu velvyslanci Rakouska v ČR dr. Peteru Niesnerovi a prvnímu rektorovi SU prof. RNDr. Martinu Černohorskému, CSc. Prvně jmenovaný jí byl oceněn za osobní přínos k otevření Rakouské knihovny v Opavě, pro druhého znamenala vyjádření uznání jeho šestileté práce pro SU na rektorském postu.

Do nového sídla se rektorát a Matematický ústav SU stěhovaly před deseti lety. Otevření rekonstruované budovy Na Rybníčku provázel i den otevřených dveří pro širokou veřejnost a vydání příležitostné medaile, o jejíž ražbu se vedle SU zasloužila společnost Slezské stavby, generální dodavatel stavební části rekonstrukce a přístavby, kterou navrhl tvůrce rektorských insignií SU akademický sochař Zdeněk Kolářský.

A události, které se odehrály před pěti lety, není určitě třeba zvlášť přibližovat; vždyť mnozí je dosud mají v živé paměti. Pro ty, kteří je snad nepamatují, připravíme jejich připomínku v dalším průběhu roku.

první promoce absolventů bakalářského studia v Opavě a v Karviné
otevření Rakouské knihovny v Opavě
dedikace Fanfár pro Slezskou univerzitu Arnoštem Parschem Martinu Černohorskému
registrace Asociace studentů a přátel Slezské univerzity jako občanského sdružení