Někdejší Ústav společenských věd vytvořil předpoklady ke vzniku dvou nových odborných pracovišť
Podzimní pětiletí Fakulty veřejných politik v Opavě není letos pro nejmladší součást Slezské univerzity jediným výročím. Už v polovině února završí dvojnásobnou dobu trvání dvě jeho odborná pracoviště, jejichž vytvoření k 17. únoru 2003 na návrh děkana prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc., schválil Akademický senát Filozoficko-přírodovědecké fakulty (FPF).
Od roku 1995 fungující Ústav společenských věd byl od letního semestru akademického roku 2002-2003 transformován v Ústav veřejné správy a regionální politiky (ÚVSRP) a v Ústav pedagogických a psychologických věd (ÚPPV).
„Důvodem této organizační změny byla především potřeba zefektivnit výuku a zkvalitnit odborné garance, a to jak učitelského studia, tak studia oboru Veřejná správa a regionální politika. Z tohoto pohledu se nám rozdělení dosavadních dvou oddělení bývalého Ústavu společenských věd jeví jako optimální řešení,“ uvedl tehdy děkan FPF a formuloval také cíle obou nových pracovišť.
Pro ÚVSRP se aktuálně stala nejvýznamnějším úkolem příprava reakreditace bakalářského studia stejnojmenného oboru ve studijním programu Sociální politika a sociální práce, a to jak v prezenční, tak v kombinované formě. Už v té době totiž tento obor, jehož projekt byl schválen na konci roku 1994 a zpočátku ho svou autoritou zaštítil prof. PhDr. Zdeněk Suda z University of Pittsburgh, patřil na Slezské univerzitě k nejvyhledávanějším. Naopak ÚPPV se v čase svého vzniku k akreditaci vlastního oboru - dnešní Sociální patologie a prevence (studijní program Specializace v pedagogice) - teprve připravoval.
Jakou cestu se oběma citovaným pracovištím od té doby podařilo urazit? O tom v průběhu roku budeme podrobněji mluvit s jejich vedoucími, tedy s doc. PhDr. Annou Václavíkovou, CSc., a doc. PhDr. PaedDr. Kamilem Janišem, CSc. V této chvíli chceme pouze stručně připomenout „dědictví“ Ústavu společenských věd, na něž nástupnická odborná pracoviště mohla před deseti lety navazovat.
Jako katedra pro výuku předmětů společného základu začínal už na podzim 1990 a v červnu 1992 získal postavení Kabinetu společenských věd a tělovýchovy. To mu umožnilo rozšíření působení na oblast pedagogicko-psychologické přípravy posluchačů učitelských oborů, jejíž projekt koncipoval doc. PhDr. Vladimír Krejčí, CSc., a posléze rovněž výuku sociální komunikace.
Ústavem se stal 1. února 1995 a jeho nejvýznamnější aktivity patřily spolupráci s opolskými kolegy (Instytut Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego) při organizaci konferencí a naplňování několik let trvajícího projektu Opavské a opolské Slezsko ve směru evropských standardů. Z těchto konferencí, se zájmem sledovaných zástupci samosprávy z obcí a měst Opavska a Bruntálska sdružených v euroregionech Silesia a Praděd, vycházely každoročně sborníky (na snímku reprodukce části obálky posledního ze sborníků vydaného Ústavem společenských věd v roce 2002), o něž střídavě pečovali opavští a opolští partneři.
Jinými iniciativami Ústavu společenských věd byly výměny pedagogů z Fachhochschule für Sozialwesen Coburg v SRN. Dohody o spolupráci mělo pracoviště uzavřené i s opavským zařízením Vězeňské služby ČR a městskými úřady v Hradci nad Moravicí a v Zábřehu na Moravě.
Samotný studijní obor koncipovalo z politologických, sociologických a právních disciplín, ekonomie a řízení veřejné správy, veřejné, sociální, zdravotní, školské a kulturní správy s vysoce praktickým zaměřením. K jeho výuce proto od počátku vedle kmenových pedagogických pracovníků (kromě již jmenovaných prof. Sudy a doc. Krejčího a vedoucího pracoviště PhDr. Bohumila Koukoly, CSc., který se v roce 2000 habilitoval, dále doc. PhDr. Pavla Kaprová, CSc., PhDr. Jaroslav Kapr, JUDr. Miroslav Kocích, CSc., PhDr. Vladimír Vocelka aj.) přispívali i externisté se zkušenostmi z přímého výkonu veřejné správy v širším regionu Opavska.