Před patnácti lety došlo na naší univerzitě k historicky prvnímu střídání na rektorském postu

úterý 26. února 2013 10:23

2013-02-26 1998 inaugurace krupkaNa Pražském hradě byli 26. února 1998 na další tříleté období jmenováni noví rektoři českých univerzit. Jedním z těch, kdo z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jana Sokola, který zastoupil nemocného prezidenta Václava Havla, převzali jmenovací dekret, se stal rektor Slezské univerzity (SU) v Opavě prof. RNDr. Demeter Krupka, DrSc.

Na SU tak postoupil do závěrečné fáze proces prvního střídání na rektorském postu, když byl následníkem odstupujícího prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc., oficiálně jmenován prof. D. Krupka. Definitivně ho završila inaugurace nového rektora konaná ve Sněmovním sále minoritského kláštera v Opavě 25. března 1998 (viz foto), jíž se za resortní ministerstvo zúčastnil jeho náměstek pro vysoké školy doc. Ing. Jan Hálek, CSc. Už o dva dny později navštívil SU také ministr školství Jan Sokol, aby s představiteli její akademické obce diskutoval o zásadách nového vysokoškolského zákona.

Volební komise, jíž předsedal doc. Ing. Petr Habrman, CSc., odborný pracovník Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty, se volbou nového rektora SU zabývala od počátku září 1997. O měsíc později pak došlo k vyhlášení voleb; jména pěti navržených kandidátů na funkci rektora byla volební komisí registrována a zveřejněna 29. října 1997. Na kandidátce v abecedním pořadí figurovali doc. PhDr. Jaroslav Bakala, CSc., prof. Ing. Vítězslav Balhar, CSc., prof. RNDr. Demeter Krupka, DrSc., prof. RNDr. Jaroslav Smítal, DrSc., a doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc.

První dvě kola voleb proběhla 11. listopadu 1997. Po nich do 3. kola postoupili prof. V. Balhar a prof. D. Krupka. V něm byl 18. listopadu 1997 zvolen kandidátem na rektora prof. Krupka, který mezi 12 přítomnými senátory získal devítihlasou podporu. V žádném kole voleb nedošlo k situaci, kdy by byl odevzdán neplatný hlas, přičemž všech volebních kol se zúčastnil plný počet 12 členů Akademického senátu SU.

Rektor prof. D. Krupka jmenoval k datu 2. března 1998 tři prorektory. Statutárním zástupcem a prorektorem pro pedagogickou činnost, sociální záležitosti a legislativu se stal prof. Ing. Vítězslav Balhar, CSc., profesním zaměřením ekonom se specializací pro oblast zahraničního obchodu, prorektorem pro vědu a zahraniční styky doc. RNDr. František Koliba, CSc., profesí informatik se zaměřením na teoretickou kybernetiku a matematickou informatiku, a prorektorem pro rozvoj a výstavbu literární vědec v oboru česká literatura doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc. Funkci předsedy Akademického senátu SU vykonával RNDr. Jindřich Vaněk, post děkana opavské fakulty v té době zastával doc. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc., v čele karvinské fakulty stál doc. PhDr. RNDr. Stanislav Polouček, CSc.