Desetiletí existence občanského sdružení Trianon je rovněž desetiletím jeho spolupráce s naší univerzitou

pondělí 4. března 2013 9:52

2013-03-04 sunal zasedV tomto měsíci si připomíná 10. výročí činnosti Trianon, občanské sdružení se sídlem v Českém Těšíně, jehož hlavním posláním je starost o osoby se zdravotním postižením. Začínalo jako opravdu malá chráněná dílna, ale zásluhou spolupráce se Slezskou univerzitou, především s její Obchodně podnikatelskou fakultou, zaznamenalo nebývalý rozvoj.

„Po značně obtížných začátcích jsme od českotěšínské samosprávy získali v roce 2005 objekt bývalých technických služeb na Horkách, který je naším sídlem dosud,“ ohlíží se předseda sdružení Viliam Šuňal (na snímku - druhý zleva - řídí jedno ze zasedání přípravného výboru konference Bez bariér, bez hranic) a další období charakterizuje úsilím o vytvoření silných chráněných dílen. „Z původních dvou zaměstnanců se jejich počet rozrostl na osminásobek,“ konstatuje V. Šuňal. Zdravotně postižení pracují v užitečném programu Separace pro recyklaci, když separují elektronický odpad tak, že třídí a drtí jednodruhové plasty pro regranulaci. „Můžeme se každoročně vykázat pěti desítkami pracovních úvazků s převahou zdravotně postižených zaměstnanců, kteří se podílejí na realizaci vlastních i partnerských projektů,“ přibližuje Šuňal a pochvaluje si trvalou podporu města.

Vedle ní se ale může spolehnout také na další partnery. Trianon přijal za své krédo podíl na rozvoji prvků občanské společnosti, a to nejen v sociálně ekonomické oblasti, ale i ve sféře ochrany životního prostředí. „Zaměstnávání osob se zdravotním postižením považujeme za samozřejmost,“ říká předseda sdružení a za všechny další aktivity vyzdvihuje pilotní program Bez bariér, bez hranic®. Jeho základem je právě silné partnerství s vědeckými a vzdělávacími institucemi a municipalitami. „Od počátku rozvíjíme spolupráci s Třineckými železárnami, Lázněmi Darkov a karvinskou Obchodně podnikatelskou fakultou Slezské univerzity. U zrodu těchto kontaktů stáli někdejší rektor prof. Zdeněk Jirásek, někdejší děkan doc. Vojtěch Malátek a doc. Eva Sikorová,“ jmenuje V. Šuňal ty, kdo se o pevnost dlouhodobé spolupráce v počátcích zasadili. „Nebylo by ovšem spravedlivé, kdybychom nezmínili též další partnery, jimiž jsou ČEZ distribuce, Nadace OKD, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a několik středních a základních škol,“ dodává předseda Trianonu.

Spolupráce s Obchodně podnikatelskou fakultou v Karviné má široký rozměr. Odbývá se jak na úrovni společného pořádání konferencí na enviromentální téma a mediálně již velmi dobře známého odborného setkání Bez bariér, bez hranic. To má za sebou již desítku ročníků a při jeho přípravě spolupracuje Trianon jak s karvinskou fakultou, tak s Lázněmi Darkov. Je navíc pravidelně sledováno účastníky ze Slovenska a z Polska. Aktivity jubilujícího sdružení ve směru k pracovní integraci osob se zdravotním postižením mu vynesly výroční cenu Mosty (2008) i uznání za hranicemi a umožnily mu iniciovat vytvoření nadnárodní struktury, a to v podobě středoevropské skupiny pro integraci - Central Europe Group for Integration (CEGI). „Od roku 2009 vytváří tato skupina podmínky pro účinnější systém partnerské spolupráce v rámci implementace aktivit pilotního programu Bez bariér, bez hranic® v příhraničním regionu Ostrava - Katovice - Žilina,“ potvrzuje V. Šuňal.

Při řešení evropských i jiných projektů se Trianon etabloval v roli seriózního a iniciativního partnera, který má eminentní zájem přispívat i modernizaci studijních příležitostí a dalšímu zkvalitňování vzdělávání na karvinské fakultě. Stejně tak v Karviné spolupracuje při přípravě témat Univerzity třetího věku, ale nevyhýbá se ani partnerství s dalšími subjekty, jejichž činnost může zdravotně postižené jakkoliv obohatit (např. při naplňování programu Senior Internet Euro Klub). „Rád bych všem, kdo s námi kontakty nesoucí nezanedbatelné výsledky pěstují, při jubileu Trianonu poděkoval,“ uzavírá V. Šuňal a v záležitosti perspektiv sdružení odkazuje na pravidelně vydávané sborníky z konferencí Bez bariér, bez hranic, kterou i do budoucna považuje za jeden z pilířů jeho činnosti.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015