Rakouská knihovna v Opavě symbolizuje 20 let spolupráci univerzity s partnery ze země našich jižních sousedů

čtvrtek 4. dubna 2013 8:36

2013-04-04 rak podpis smlouvyMimořádně přátelská a tvůrčí atmosféra provázela 3. dubna návštěvu velvyslance Rakouska v ČR Ferdinanda Trauttmansdorffa na Slezské univerzitě a v jejím sídelním městě. Podnětem k ní se stalo nadcházející 20. výročí existence Rakouské knihovny v Opavě jako místa setkávání s literaturou, historií, kulturou, uměním a reáliemi nám tak blízké země.

Nad rámec připraveného programu, jehož těžiště představoval podpis dohody o vzájemné spolupráci ve prospěch dalšího rozvoje Rakouské knihovny v Opavě, vedly první kroky J. E. Dr. F. Trauttmansdorffa (1950) doprovázeného jak rektorem Slezské univerzity (SU) prof. PhDr. Rudolfem Žáčkem, Dr., tak dalšími představiteli hostitelské strany od budovy rektorátu ke konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie. V ní do dílčích, ale přesto nadmíru podstatných kapitol opavské církevní historie vzácného hosta a jeho doprovod, který tvořili Mag. Natascha Grilj, ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze, a PhDr. Václav Maidl z téže instituce, zasvětil Mgr. Mieczysław Augustynowicz, vikář farnosti Panny Marie. Poté následovalo na nedaleké radnici oficiální přijetí primátorem města prof. PhDr. Zdeňkem Jiráskem, CSc.

Na společný oběd navázalo oficiální přijetí rakouského diplomata na akademické půdě. Po podpisu smlouvy uzavřené mezi Spolkovým ministerstvem pro evropské a mezinárodní záležitosti Rakouské republiky, zastoupené Velvyslanectvím Rakouské republiky v Praze, a Slezskou univerzitou v Opavě ocenili oba její signatáři úroveň česko-rakouské vzájemnosti. Nejprve rektor prof.. Žáček poděkoval rakouským partnerům za dlouhodobou spolupráci, z níž, jak vyzdvihl, těží nejen SU, ale též širší veřejnost města a regionu. Po něm Dr. Trauttmansdorff připomněl jiná dvacetiletí, která v novodobých dějinách vytvořila základnu česko-rakouských kontaktů, tedy dvě desetiletí trvání samostatné Československé republiky a stejně dlouhou dobu, po kterou nyní existuje Česká republika. „Bylo by chybné tvrdit, že mezi těmito etapami historického vývoje našich vzájemných vztahů se v nich nedá nic najít, bez hranic se ovšem rozvíjejí snáze,“ konstatoval rakouský velvyslanec. „Jsme na vás jako na sousedy pyšní,“ dodal a s úsměvem přijal od rektora SU kompliment na adresu symboliky vzájemné tradice, která se dokonce odráží přímo v rakousko-moravské krvi šlechtického rodu Trauttmansdorffů.

Oba protagonisté podpisu dohody o vzájemné spolupráci se pak shodli nejen na potřebě „dál napravovat to v minulosti pokažené“, ale i na významu literatury a knihy jako základu celého duchovního pokladu, na němž se ani v elektronické době nic nemění. Dr. Trauttmansdorff ocenil péči všech, kdo se na SU o provoz Rakouské knihovny starají. „Jsme za to vděčni a opravňuje nás to i k optimistickému pohledu dopředu, do dalších 20 let,“ uvedl a na pozvání k další návštěvě Opavy reagoval omluvou, že tu první absolvuje teprve po třech letech od zahájení své diplomatické mise v Praze. „Chtěli jsme ji načasovat právě na období jubilea Rakouské knihovny v Opavě,“ konstatoval, vyjádřil dík za vřelé přijetí, jemuž se na SU i ve městě dostalo, i naději, že přijde příležitost, aby se tu napříště zdržel nejen nakrátko.

Před zahájením autorského čtení, při němž se rakouský literát Markus Köhle (1975) projevil jako skutečný mistr slova a virtuóz interpretace, básník, herec a představitel tzv. „Ping Pong Poetry“, který skvěle ovládá umění rychle navodit interaktivitu s posluchači, připomněl rektor SU prof. Žáček před studenty a pedagogy historický význam česko-rakouských vazeb. „Mějme na paměti myšlenku T. G. Masaryka o tom, že jsme se museli rozdělit, abychom mohli žít zase spolu,“ řekl a zastavil se rovněž u skutečnosti mírových období prožitých jak v dějinách společného státního útvaru (1648-1740), tak v poválečných podmínkách nového uspořádání starého kontinentu, jemuž v posledních letech vládnou ničím neomezované ideje evropanství.

Výjimečným zážitkem ze zcela netradičního autorského čtení, jemuž zprvu překvapené, ale posléze stále více vděčné publikum nejednou spontánně a mohutně aplaudovalo, návštěva rakouského velvyslance F. Trauttmansdorffa v Opavě skončila.

Rakouská knihovna v Opavě
Rakouská knihovna v Opavě byla na SU otevřena 18. října 1993 jako jedna ze sedmi v České republice. Organizačně přísluší k Univerzitní knihovně SU. Je přístupná nejen pro studenty a pedagogy SU, ale též pro ostatní studující a vyučující škol našeho regionu a veřejnost. Její fond je zaměřen především na prezentaci Rakouska, tzn. dějiny, kulturu, umění, společnost, a jsou v něm zastoupeni nejznámější rakouští autoři. Knihy jsou řazeny ve volném výběru klasickým způsobem. Fond čítá na 7 500 svazků a obsahuje rovněž audiovizuální dokumenty. Knihovna odebírá také periodika, která jsou půjčována prezenčně. Jde např. o Profil, News, Der Standart, Die Presse, Bühne a další tituly z oblasti vědy, kultury, školství a dějin. Fond je pravidelně doplňován výběrem knih z rakouských vydavatelství a dary, které jsou zasílány ze Spolkového ministerstva pro evropské a zahraniční záležitosti Rakouské republiky.
Více o knihovně a jí poskytovaných službách ZDE.

Foto: Dohodu o pokračování, správě a činnosti Rakouské knihovny v Opavě podepsali velvyslanec Rakouska v ČR Dr. Ferdinand Trauttmansdorff (vpravo) a rektor Slezské univerzity prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr.

Fotoreportáž na facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015