Důležitost česko-slovenských kontaktů potvrdil před deseti lety na naší univerzitě Ladislav Ballek

úterý 30. dubna 2013 7:46

2013-04-30 balekNení na Slezské univerzitě součásti, která by nepěstovala česko-slovenské vztahy a nectila jejich blízkost a užitečnost. V Opavě i v Karviné se považují za přirozenou součást spolupráce ve vědě, výzkumu i při recipročních výměnách studentů a pedagogů. A deset let po vzniku samostatné České republiky a Slovenské republiky se jim dostalo velkého uznání.

Ladislav Ballek (1941)

Učitelství (slovenský jazyk, dějepis, výtvarná výchova), na něž se vysokoškolským studiem od konce padesátých let připravoval, se po absolvování základní vojenské služby věnoval jen rok. Naopak, začal získávat zkušenosti z redaktorské práce jak v Čs. rozhlase, tak v tisku (Smer) a zvláště v nakladatelství Slovenský spisovatel. Pracoval též na ministerstvu kultury, ve Svazu slovenských spisovatelů a před nástupem diplomatické mise v Praze (2001-2008) byl poslancem Národní rady SR. V první polovině devadesátých let se vrátil rovněž k výuce, když působil na pedagogických fakultách v Nitře a posléze v Bratislavě.

Je členem Klubu nezávislých spisovatelů, PEN klubu a čestným předsedou Nadace Ladislava Novomeského. Vydal devět prozaických titulů (např. novela Útek na zelenú lúku, 1967, nebo romány Biely vrabec, Pomocník, Agáty, Lesné divadlo, Čudný spáč zo Slovenského raja).

V polovině května 2003 totiž na Filozoficko-přírodovědeckou fakultu zavítal velvyslanec Slovenska v ČR Ladislav Ballek, aby tu diskutoval především se studenty a pedagogy Ústavu bohemistiky a knihovnictví (ÚBK). Významná osobnost slovenské literatury se tak do Opavy vrátila po dlouhých 45 letech. Při své návštěvě se vzácný host setkal jak s rektorem prof. PhDr. Zdeňkem Jiráskem, CSc., tak s vedoucím ÚBK doc. PhDr. Jiřím Urbancem, CSc.

„Pamatuji se, jak se tehdy i tady 28. říjen slavil jako výročí Dne znárodnění, nyní nám už nic nestojí v cestě, abychom si ho připomínali jako datum vzniku samostatného státu Čechů a Slováků,“ uvedl L. Ballek na úvod mimořádně kultivovaného až esejistického vystoupení na téma Miesto kultúry v dnešnej civilizácii. Kulturu pak charakterizoval jako symbiózu umění, vědy a filozofie a označil ji za suverénně nejlepšího diplomata.

„Zatímco v politice se píská, v kultuře se tleská,“ prohlásil a vysvětlil význam emocionality umělce, která generuje naše úvahy a jednání. „Vladař společenské praxe“ je podle L. Balleka ve své činnosti pokaždé o den později za umělcem, o půlden za vědcem a o noc za filozofem. „To, na co ráno upozornil básník, v poledne zkoumá vědec a večer zevšeobecňuje filozof. Přitom vztahu kultury a vědy sluší přirovnání o srdci a plících. Selže-li první z těchto orgánů, nevydrží ani druhý,“ završil svou myšlenkovou konstrukci literát, profesí po rodičích učitel, když Pedagogickou fakultu v Banské Bystrici absolvoval v roce 1963.

Při loučení neodmítl pozvání na literárněvědnou konferenci festivalu Bezručova Opava a prozradil též něco ze svých tvůrčích plánů. „Nosím v hlavě stylizovanou kroniku svého rodu, poznamenaného ve 20. století vzájemným ovlivňováním několika národních kultur,“ vyznal se L. Ballek a závěrem dodal, že všechny romány psal - po vzoru své babičky vyprávějící životní příběhy s kočkou na rukou - s kočkou na pracovním stole.

Foto: Z návštěvy velvyslance Slovenské republiky na Slezské univerzitě v Opavě v květnu 2003. Ladislav Ballek (vpravo) v rozhovoru s rektorem Zdeňkem Jiráskem (vlevo) a Jiřím Urbancem.

 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015