Promoce – svébytná akademická slavnost, při níž se z úspěšných studentů stávají noví absolventi

pondělí 1. července 2013 8:00

2013-07-01 prvni promocePočátek července patří na Slezské univerzitě (SU) promocím. Se studentskými roky se budou loučit ti, kdo se úspěšně vyrovnali se všemi studijními povinnostmi bakalářského, navazujícího magisterského, magisterského a doktorského studia. Čerství absolventi nejprve opustí všechny opavské součásti SU a 10. a 11. července také karvinskou fakultu.

Čím jsou letošní promoce jedinečné? Pro dvě původní součásti SU, tedy pro Filozoficko-přírodovědeckou fakultu a Obchodně podnikatelskou fakultu, určitě tím, že připomenou dvě desetiletí od okamžiků, kdy se tato akademická slavnost v Opavě a v Karviné konala poprvé. V létě 1993 promovali na obou fakultách první bakaláři. Sněmovní sál minoritského kláštera v Opavě a Velký sál Obchodně podnikatelské fakulty na Univerzitním nám. v Karviné zažily historické chvíle pro mladé vysoké školství v obou těchto slezských městech. A SU těmito promocemi završila první etapu svého konstituování.

Není tedy divu, že promoce se v létě 1993 konaly za mimořádného zájmu samospráv i široké veřejnosti obou měst. Jako protagonisté se při nich setkali ti, kteří dodnes patří k symbolům počátků SU. Konkrétně v Opavě za studenty alma mater, jejím pedagogům, rodičům a přátelům poděkovala Martina Kociánová a mezi absolventy bakalářského studia oboru Česká literatura, její dokumentace a tvořivé využití Dalibor Balšínek, oba mediálně dobře známí.

Rok střídal rok a promocí přibývalo. Pro ty, kdo je absolvovali v Karviné, se záhy podařilo vybojovat, aby jim byl po ukončení magisterského studia předáván diplom osvědčující, že získali titul inženýr, mnohem více odpovídající struktuře a zaměření studia na Obchodně podnikatelské fakultě. Už v polovině devadesátých let minulého století došlo též na první promoci doktorskou, když jí v květnu 1996 předcházela obhajoba disertační práce kandidáta RNDr. Jaroslava Štefánka v oboru Matematická analýza A Representation of the variational Sequence by Forms. Kandidát, absolvent Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (1988), tehdy působil jako odborný asistent na Ústavu matematiky a informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě a jeho školitelem byl prof. RNDr. Demeter Krupka, DrSc., předsedou oborové rady pak prof. RNDr. Jaroslav Smítal, DrSc.

Ve výčtu významných promocí v Opavě i v Karviné by se dalo pokračovat. Připomeňme už ale pouze jedny, podstatné pro další rozvoj uměleckých oborů na SU. Právě před 15 lety, na podzim 1998, se konaly první magisterské státní zkoušky o obhajoby diplomových prací na Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Obor Tvůrčí fotografie, který figuroval v nabídce této součásti už od roku 1990, zaregistroval sedm magistrů. Do historie SU se mezi nimi zapsala zvláště první z nich, Irena Armutidisová, dnes docentka a prorektorka Vysokého učení technického v Brně. Totéž však platí rovněž o jejím spolužákovi Tomáši Pospěchovi, který se stal letos prvním absolventem doktorského studia tohoto oboru v Opavě. S ITF spojil svou životní cestu od maturity a dnes tu působí v řadách pedagogů.

Ti, kteří budou před početné auditorium promocí přistupovat v těchto dnech, o uvedených skutečnostech namnoze nevědí. Představují totiž už zcela jinou generaci absolventů, nastoupí do praxe v úplně jiných podmínkách společenského rozvoje. Přesto se ocitnou, stejně jako jejich předchůdci, na počátku úplně nové životní kapitoly. Bude nyní na nich, aby prokázali, že teoretické poznatky získané studiem zhodnotí na svých postech tak, aby přispěli nejen k jejich kvalitnímu uplatnění, ale v neposlední řadě též k šíření dobrého jména SU, jež se je snaží pro život vybavit co nejkvalitněji.

Foto: Archivní snímek z historicky prvních promocí Filozoficko-přírodovědecké fakulty ve Sněmovním sále minoritského kláštera v Opavě.