Kdyby Asociace studentů a přátel Slezské univerzity obnovila čestné členství, Jiří Šíl by byl jeho kandidátem
Zásluh Jana Noska a Milana Freiberga jsme se dotkli už v prvním textu věnovaném letošnímu jubileu Asociace studentů a přátel Slezské univerzity (ASPSU). Pro ty, kdo ho přečíst nestihli, jej nabízíme zde. Než přijdou ke slovu ti, kteří ASPSU „táhli“ v posledních letech, chtějí tyto řádky připomenout ještě Jiřího Šíla, jejího prezidenta v letech 2001-2003.
Důvodů k tomu je víc. Předně zajistil kontinuitu činnosti tohoto občanského sdružení i na další období, kdy ASPSU vedly v nepřetržité řadě za sebou čtyři prezidentky (první z nich byla Šárka Dvořáková). Asociaci se mu dále podařilo zviditelnit natolik, že v první polovině minulého desetiletí dosáhla postavení respektovaného subjektu opavského kulturního života. A to nikoliv jen pro její roli organizátora městských májových studentských slavností.
Tak na výstavě Opava – město umění a kultury 1989-2003, konané na podzim před deseti lety v Domě umění, ASPSU svou přitažlivou expozicí reprezentovala celou Slezskou univerzitu (SU). „Její návštěvníci viděli na ploše stylizované do podoby obrovského motýla jako odkazu na hmyzí téma majálesového průvodu konaného v tomto roce fotografie, bulletiny, plakáty a publikace Asociace,“ zhodnotil J. Šíl a připomněl, že vernisáž výstavy doprovázelo veřejné představení publikace autorského kolektivu pod vedením Petra Hanouska Cesta za uměním současné Opavy. „Na kulturní dění kolem univerzity se v textu zaměřili i současní či někdejší studenti Milan Freiberg a Petra Dydowiczová-Chroustová, z pedagogů do publikace přispěli Vladimír Birgus a Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie a Libor Martinek z Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty,“ vypočítává J. Šíl a sebe v první kategorii autorů ze skromnosti nejmenuje.
O necelé dva roky později, na jaře 2005, stál J. Šíl za výstavou a publikací ke studentskému divadlu na SU, jejímž těžištěm se stal katalog souborů a jimi realizovaných her, představení vůdčích osobností divadel a pochopitelně též obrazová dokumentace. Vedoucímu redakčního týmu se podařilo soustředit spolupracovníky, kteří se pustili do zatím nezpracovaného terénu, shromáždili cenné podklady a vytvořili plastický obraz o divadelních aktivitách studentů od samotných počátků SU. Na takto vzniklém vydařeném edičním činu, jemuž lze vytknout snad jedině nepříliš kvalitní tisk, se podíleli Hynek Baran, Libor Čermák, Marta Hejhálková, Blanka Fišerová, Milan Freiberg, Martin Knitl, Pavlína Runtáková-Langrová, Stanislav Mikule, Michal Novotný, Petr Pěnkava a Lucie Hradilová-Semančíková. Tradičním pojetím nesvázaná výstava v rozptylovém prostoru výukového areálu na Hradecké ulici pak úsilí věnované zmapování studentského divadla na SU divácky vděčně zhodnotila.
Do třetice patří J. Šílovi poděkování za iniciativu, s jakou se chopil zastupování studentské části akademické obce při Dnech Slezských univerzit konaných 20. května 2005 v Katovicích a 31. května téhož roku v Opavě. Během těchto dvou setkání navázané kontakty rozvinul na půdě ASPSU do takové míry, že mu členové zájmového sdružení slavistů (Światowid - Koło Naukowe Slawistów; Uniwersytet Śląski w Katowicach) při návštěvě Opavy v listopadu 2005 udělili plaketu tohoto vědeckého kroužku. Snad už tušili, že zařídí také úspěšné vystoupení rockové skupiny Nekuř toho tygra, v jejíž sestavě hrál na bicí, na II. ročníku Festivalu vědy v Katovicích v dubnu 2006, kde ASPSU zastupovala také tehdejší redaktorka Asociací vydávaného sborníku studentské literární a výtvarné tvorby Artemisia Soňa Kazderová a znalkyně polských vysokoškolských reálií Eva Lebdušková.
Dnes je Mgr. Jiří Šíl, Ph.D. (doktorské studium absolvoval na SU v roce 2010) kurátorem oborových historických sbírek Slezského zemského muzea a z tohoto postu též spoluautorem stále v expozici Cesta města Obecního domu v Opavě probíhající výstavy Vincenc Prasek, seznamte se! Roky prožité v rámci studia a věnované i ASPSU si dosud rád připomíná a programy k jejímu výročí bude jistě s pozorností sobě vlastní sledovat.
Foto: Jiří Šíl přijímá plaketu zájmového sdružení slavistů Światowid, kterou mu v listopadu 2005 při návštěvě Slezské univerzity v Opavě udělili členové tohoto vědeckého kroužku, jehož působištěm je Uniwersytet Śląski w Katowicach.