Nová publikace Kognitivní věda a umělý život rozšiřuje ediční řadu titulů opavského Ústavu informatiky

pátek 31. května 2013 8:27

2013-05-24 UI kniha3Za obsahově mimořádnou možno považovat edici sborníků, které provázejí česko-slovenský seminář Kognice a umělý život. Proto je potěšujícím zjištění, že za jejich vydáváním stojí od počátku prof. RNDr. Jozef Kelemen, DrSc., z Ústavu informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty. A i když letos s poněkud odlišným názvem, série těchto titulů pokračuje.

I z právě ukončeného 13. ročníku semináře (27. - 30. května, Stará Lesná, Vysoké Tatry) si jeho účastníci mohli odvézt téměř třísetstránkový tištěný výstup. Byl financován z prostředků evropského projektu „Interdisciplinární vzdělávání v ICT s jazykovou kompetencí“ a jako vzdělávací materiál je určen jak cílové skupině projektu, tak odborné veřejnosti zajímající se o výzkum kognitivnosti a fenoménu života z různých pohledů. V něm publikované příspěvky prezentují část badatelských aktivit v těchto oblastech v České i Slovenské republice, jejichž výsledky jsou přijímány též v jiných zemích.

Sestavovatelé sborníku, jimiž byli vedle prof. J. Kelemena tři jeho slovenští kolegové (doc. PhDr. Ján Rybár, CSc., doc. Ing. Igor Farkaš, Ph.D., a RNDr. Martin Takáč, Ph.D., všichni z Centra pro kognitivní vědu katedry aplikované informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě) do něj zařadili také příspěvky odborných pracovníků opavského Ústavu informatiky (ÚI). Prostor ke zveřejnění společné práce tu dostali Jiří Blahuta a Petr Čermák, podobně jako Luděk Cienciala a Lucie Ciencialová a dokonce trojice autorů Anna Janíková, Kamil Matula a Štěpánka Tůmová. Zastoupeni jsou rovněž další dva spoluautoři, a to Dušan Marček a Marek Horváth a konečně Libor Olajec. Jejich vystoupení ve společnosti předních odborníků je pro ÚI nepochybně dobrou vizitkou.

Semináře Kognice a umělý život a sborníky z nich zdobí interdisciplinární charakter vědecké diskuse. „Jejich tradice už dávno vytvořila platformu pro prezentaci výsledků práce, která ke zkoumání kognice a života přistupuje z různých aspektů a různými metodami. Sjednocuje je informatický pohled na živé nebo umělé systémy,“ hodnotí prof. J. Kelemen. A právě hledání styčných bodů a možností spolupráce v této dynamicky se rozvíjející interdisciplinární oblasti poznávání je jejich hlavním cíle,“ dodává a je přesvědčen, že až dosud vydané publikace, na jejichž vědecké redakci se aktivně podílel, vytvářejí o tom plastický obraz.

Proto je pestrost profesního zaměření jednotlivých autorů příspěvků titulu Kognitivní věda a umělý život tak vítaná. Vždyť na jednom místě soustřeďuje práce z informatiky, neurovědy, psychologie, filozofie, ale též literární vědy. Jestliže pak její obsah uzavírá příspěvek Jiřího Wiedermanna z Ústavu informatiky Akademie věd ČR „Brána vědění otevřena: nový pohled na výpočty“, není to jen díky abecednímu řazení autorů. Sestavovatelé v něm dozajista viděli i jistou symboliku a poselství příštím setkáním pod hlavičkou Kognice a umělý život. Vždyť dívat se nově se pro ně z počáteční příležitosti postupně stalo kategorickým imperativem. Pokud tedy Slezská univerzita v Opavě vystupuje též v roli vydavatele publikací, jež zůstávají trvalým svědectvím smysluplného obsahu konferencí, je to víc, než by se mohlo zdát.

Repro: Výtvarný motiv jedné z hodnotné série obálek sborníků opavským Ústavem informatiky spolupořádané konference Kognice a umělý život, o jejichž návrhy dlouhodobě pečuje grafik Róbert Kelemen.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015