Konference vedle témat aktivního stáří v Moravskoslezském kraji prezentovala novou monografii

pondělí 10. června 2013 8:09

2013-06-10 uvsrpVýstupy z projektu Kultura aktivního stáří v programech měst a obcí Moravskoslezského kraje (MSK) s využitím ICT řešeného v dotačním programu Podpora vědy a výzkumu v MSK v roce 2012 přineslo v podobě analýz, návrhů a doporučení odborné setkání konané 7. června na Ústavu veřejné správy a regionální politiky Fakulty veřejných politik v Opavě.

Za účasti polských hostů z Opolské univerzity, když ti slovenští a rakouští byli na poslední chvíli nuceni pozvání odmítnout z důvodu obav ze stoupající hladiny Dunaje, se ale setkání zabývalo i srovnáním přístupu k řešení této problematiky v kontextu zemí Evropské unie a pohledem na otázky potřebnosti mezigenerační solidarity. Ústav veřejné správy a regionální politiky (ÚVSRP) si jím připomněl rovněž 10. výročí samostatné existence a 5. výročí vzniku Fakulty veřejných politik, jejíž je od podzimu 2008 součástí. Opomenut nezůstal ani fakt, že stejnojmenný studijní obor připravuje absolventy pro společenskou praxi už od roku 1995.

V úvodu setkání došlo na oficiální prezentaci v angličtině předkládané monografie Habitus of 55+ People in the Regional Context of the Moravian-Silesian Region, jíž se společně ujali vedoucí kolektivu jejích autorů převážně z řad vědecko-pedagogických pracovníků ÚVSRP doc. PhDr. Helena Kolibová, CSc., a prof. dr hab. Bartłomiej Kozera z Opolské univerzity, jeden ze tří oponentů. Těmi dalšími byli doc. Mgr. Martina Cichá, Ph.D., z Univerzity T. Bati ve Zlíně a doc. Ing. Igor Černák, Ph.D., z Katolické univerzity v Ružomberku. Monografie tak tematicky navazuje na dvě v loňském roce vydané kolektivní práce Společenská podpora aktivního stáří v kontextu mezigenerační solidarity a Kultura aktivního stáří v programech měst a obcí v MSK vzniklé v rámci studentských grantových projektů zásluhou účelových prostředků na podporu specifického vysokoškolského výzkumu.

O analýzách, návrzích a doporučeních, jak k nim řešitelé projektu Kultura aktivního stáří v programech měst a obcí MSK provedeným výzkumem dospěli, referovala doc. H. Kolibová (na snímku). „Projektem nastolená problematika k nám teprve přichází a přístup k jejímu řešení je poměrně značně diferencovaný,“ konstatovala a ocenila zapojení studentů ÚVSRP do výzkumu, který se soustředil na monitoring sociálního, ekonomického a kulturního kapitálu aktivního stáří v 31 městech a obcích MSK. Rostoucí naléhavost této problematiky postavila do kontrastu s juvenilním obsazením samospráv a ve výstupech akcentovala mimo jiné mediální imperativ postavený na potřebě vysoké emoční a inteligenční úrovně její interpretace. Její vystoupení se stalo současně prezentací práce dalších řešitelů projektu, Anny Václavíkové, vedoucí ÚVSRP, Lenky Zemanové, Františka Koliby, Jany Janouškové, Šárky Sobotovičové, Věry Juříčkové a Magdaleny Chmelařové.

Na hlavní příspěvek navázali dr Regina Giermakowska z Opolské univerzity prezentací na téma Społeczna percepcja starości w krajach Unii Europejskiej a prof. dr hab. B. Kozera svým typickým filozofickým zamyšlením podloženým vlastními zkušenostmi seniora. „Patřím mezi ty, kteří vytvářejí kategorii od 64 do 70 let, a považuji toto období za nejšťastnější v životě,“ uvedl a úvahu zakončil úsměvným desaterem „přikázání“ sestaveným pro své vrstevníky. Pro mezigenerační solidaritu se pak vyslovila PhDr. V. Juříčková, Ph.D. Na kazuistikách blízkých
i vzdálenějších dříve narozených příbuzných ukázala jejich aktivitu i potřebu zájmu ze strany společnosti. „Setkání s lidmi pokročilejšího věku zahájené a ukončené podáním ruky přece žádného starostu nic nestojí,“ uvedla.

V diskusi se o své zkušenosti z výzkumu aktivního stáří, ekonomického potenciálu seniorů aj. podělili ostatní pracovníci ÚVSRP. „Spokojené stáří je věcí komunitního zájmu,“ shodli se.

Fotoreportáž z akce najdete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015