Příchodem nového proděkana dostávají věda a zahraniční styky na Fakultě veřejných politik v Opavě silné impulsy

pátek 16. srpna 2013 13:15

2013-08-16 toth1Post proděkana Fakulty veřejných politik (FVP) v Opavě pro vědu a zahraniční styky zůstával po odchodu doc. PhDr. Alexandry Archalousové, Ph.D., dlouhé měsíce neobsazen. K datu letošního 20. května na něj ale děkan FVP doc. PhDr. Dušan Janák, Ph.D., jmenoval historika a hungarologa Mgr. et Mgr. Andreje Tótha, Ph.D., z Ústavu středoevropských studií.

Znalec československo-maďarských a česko-maďarských vztahů, mimo jiné člen Society of Hungarian Scientists and Scholars při Maďarské akademii věd, Maďarské historické společnosti a redakčních rad domácích i zahraničních odborných časopisů, působí na FVP sice teprve od letního semestru akademického roku 2012-2013, ale z hlediska koncepčně-metodologického řízení má za sebou velkou zkušenost v podobě působení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde byl vedoucím akreditačního referátu. Zabýval se tedy problematikou, která je z hlediska budoucnosti a rozvoje každé univerzitní součásti vlastně tou nejzásadnější. Jeho odborný profil představujeme v textu zařazeném do rubriky „vizitky osobností“ (zde).

S jakými záměry A. Tóth do funkce nastoupil? „V oblasti vědy a výzkumu bych rád posílil aktivity odborných pracovníků všech ústavů fakulty bez rozdílu v tom smyslu, aby se více zajímali a ucházeli o možnosti získání grantů, a to na všech stupních,“ říká nový proděkan a myslí tím nejen na příležitosti vytvářené Grantovou agenturou ČR, Technologickou agenturou ČR, programem COST CZ, Norskými fondy nebo např. nově vznikající agenturou zdravotnického výzkumu, Visegrádským fondem, ale též Interní grantovou soutěží Slezské univerzity. „Považuji za povinnost přesvědčovat své kolegy o potřebě celé fakulty účastnit se soutěží, jež umožňují navyšovat vědecký potenciál a spolu s ním i nezbytné finanční zdroje,“ objasňuje strategický přístup, pochopitelně při plném vědomí, že každý grant vyjít nemůže. „Mé poznatky v tomto směru však jasně prokazují, že kvalitu projektů je potřeba podložit i jejich větší četností. Jinak bych to formuloval tak, že se nelze řídit obavami ze silné konkurence; naopak je namístě se nebát a projevit zdravou míru sebevědomí,“ projevuje A. Tóth svůj zápal pro věc, jímž se již před příchodem do Opavy stal pověstným.

Osvědčil ho i v přípravě mezinárodního vědeckého časopisu, jehož prvního vydání, a jak přislíbil, též veřejné prezentace, bychom se měli dočkat ještě letos. „Původní záměr jeho elektronické podoby se mi podařilo transformovat do podoby tištěné,“ konstatuje a obsahové zaměření periodika, jehož redakční rada má výraznou mezinárodní dimenzi (prof. Karl Vocelka, Universität Wien, Jacques Rupnik, College of Europe, Bruggy, Robert J. Evans, University of Oxford, Daniel E. Miller, University of West Florida apod.), vymezuje historií, politologií a historickou sociologií. „Časopis bude mít maďarského spoluvydavatele (Kodolányi János Főiskola – Kodolányi János University of Applied Sciences, Székesfehérvár). Na přelomu srpna a září dojde k ukončení shromažďování příspěvků a v listopadu by mělo být první číslo, pro letošek pravděpodobně v podobě dvojčísla, hotové,“ tvrdí A. Tóth. Netají se přitom ani s úmyslem, aby na FVP v dohledné době vzniklo i adekvátní periodikum, v němž by mohli publikovat odborní pracovníci dalších tří ústavů, a navíc má „v hlavě“ internetový studentský časopis jako platformu umožňující první publikační zkušenosti posluchačů, předávání informací o jejich zahraničních studijních pobytech apod.

V oblasti zahraničních styků bude nový proděkan usilovat o rozšíření partnerských institucí FVP. „Pedagogy a ještě více studenty chci motivovat k naplňování smluv uzavřených v rámci programu Erasmus. Soustředění bude vyžadovat také úkol posílit atraktivitu výuky na fakultě ve směru k posluchačům přijíždějícím ze zahraničí, aby se kontakty staly recipročními,“ má A. Tóth, sám schopný přednášet v maďarštině, jasno. Otevřít fakultu střední Evropě se chystá i v pohledu na doktorský studijní obor Moderní dějiny střední Evropy. „Tady půjde v prvé řadě o probuzení zájmu o něj ze strany slovenských posluchačů, přičemž se nebudeme bránit ani studentům polským a do budoucna snad i z jiných středoevropských zemí,“ dokresluje a spolu s tím je v pořadí také kvalitnější příprava studentů bakalářského a magisterského stupně. „Monitoruji potřebu více propracovaného systému pomocných vědeckých sil,“ poznamenává jen tak na okraj.

Foto: Mgr. et Mgr. Andrej Tóth, Ph.D. (uprostřed), jako účastník veřejného shromáždění akademické obce Fakulty veřejných politik (FVP) v Opavě, které se konalo koncem dubna. Na něm bylo také oznámeno, že bude k 20. květnu jmenován proděkanem FVP pro vědu a zahraniční styky.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015