Doktorát na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné si dal Jiří Štindl jako dárek k životnímu jubileu

čtvrtek 22. srpna 2013 7:23

2013-08-22 JSTINDLNa červencových promocích byl mezi sedmi absolventy doktorského studia oboru Podniková ekonomika a management věkem „nejzasloužilejší“. Ing. Jiří Štindl, Ph.D., zástupce ředitele Střední školy hotelnictví a služeb a Vyšší odborné školy Opava pro vyšší odborné vzdělávání, si lednové uzavření všech studijních povinností dal jako dárek k jarním šedesátinám.

Pro doktorské studium, vyzbrojen bohatými zkušenostmi z praxe na vedoucích postech, se rozhodl od akademického roku 2006-2007. „Ano, vloni koncem léta mi z karvinské fakulty přišel doporučený dopis, že nadcházející akademický rok je pro mě posledním,“ usmívá se. „Samozřejmě jsem to věděl, ale přesto mi škola vlastně naznačovala, že je potřeba studium završit,“ dodává. Ze všeho nejtěžší pro něj byla nejprve obhajoba tezí disertace a potom samozřejmě obhajoba jako taková. „Se školitelkou doc. Ing. Pavlínou Pellešovou, Ph.D., jsme nakonec všechno zvládli,“ konstatuje s nadhledem. „Ke studiu mě sice nikdo netlačil, ale i tak jsem rád, že jsem léta s ním prožil. Obohatila mě; s potěšením si připomínám třeba stáž na Obchodní fakultě Ekonomické univerzity v Bratislavě,“ ohlíží se J. Štindl.

V jejím průběhu si totiž vyzkoušel, co znamená přednášet na akademické půdě, navíc pro 130 studenty nabitou posluchárnu. „Těsně před Vánoci 2008, zcela znenadání, pro mě tuto roli vymyslela prof. Ing. Helena Strážovská, Ph.D., s níž jsem se později setkal znovu jako s jednou ze tří oponentů disertace,“ přibližuje snad nejméně očekávaný zážitek ze studia. „Její posudek na mou práci Vliv hospodářské politiky na utváření podnikatelského prostředí byl výborný. Snad i z toho důvodu, že též vzpomínaná předvánoční bratislavská přednáška, již jsem vedl za ni, dopadla ke spokojenosti všech přítomných,“ říká, když si promítá její obsah postavený na komparaci českého a slovenského ekonomického prostředí a jeho vazbě na cestovní ruch. „Z následné diskuse jsem měl dobrý pocit. Zkrátka jako když cítíte, že studenty to, o čem mluvíte, zajímá a ten zájem je s přednášejícím spojuje,“ potvrzuje.

Disertační práce
Disertační práce Ing. Jiřího Štindla Vliv hospodářské politiky na utváření podnikatelského prostředí se zaměřila na zkvalitnění poskytovaných služeb jako předpokladu zvýšení jejich konkurenceschopnosti s pomocí norem jako nástroje hospodářské politiky. Autor si stanovil za cíl vytvořit soubor návrhů na zvýšení kvality poskytovaných služeb v hotelech 4* a výše v Moravskoslezském kraji, a to na základě identifikace determinantů efektivnosti rozvoje hotelnictví a analýzy norem a standardů kvality. Školitelkou doktoranda J. Štindla byla doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D., z OPF, oponenty práce prof. Ing. Helena Strážovská, Ph.D., z Obchodní fakulty Ekonomické univerzity v Bratislavě, prof. Ing. Tibor Paulík, CSc., v letech 2000-2003 děkan OPF, v současnosti působící na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity, a doc. PhDr. Olga Březinová, CSc., někdejší proděkanka Fakulty veřejných politik v Opavě, nyní působící na Vysoké škole podnikání v Ostravě.

V ukončeném doktorském studiu vidí absolvent opavské střední zemědělky a poté Provozně ekonomické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně (dnes Mendelova univerzita) též osobní příspěvek k podzimnímu desetiletí existence bakalářského oboru Hotelnictví realizovaného ve spolupráci s karvinskou Obchodně podnikatelskou fakultou (OPF) Slezské univerzity. „Na zahájení jeho výuky si dobře pamatuji, to jsme ještě se Slezským gymnáziem sdíleli společné prostory v areálu někdejšího vojenského gymnázia na Krnovské ulici,“ poznamenává, ale za pamětníka se ještě nepovažuje. Přesto na své současné působiště přišel už v roce 1999, kdy byla vyšší odborná škola (VOŠ) teprve tříletá. „Zbytek dětských nemocí byl snad překonán v okamžiku, kdy jsme skončili rekonstrukci objektu na Praskově ulici. Dnes tedy směřujeme k dospělosti,“ přirovnává nadcházející plnoletost VOŠ ke svému zralému věku.

Spolupráci se Slezskou univerzitou pokládá J. Štindl za úplnou samozřejmost. „S pedagogy z karvinské fakulty jsme prakticky v každodenním kontaktu, totéž však platí na adresu kolegů z Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Vždyť nejeden z nich působí rovněž u nás,“ specifikuje úzkou vazbu středoškolského a vysokoškolského vzdělávacího subjektu a jejich pracovišť podobného zaměření. A tak si sám jako vyučující předmětů Finanční management a Řízení odborné praxe, k nimž na VOŠ v Opavě přidává povinnosti metodika pro informační a komunikační technologie a na bakalářském studiu oboru Hotelnictví v Opavě ještě výuku předmětů Daně a daňová politika A, Informatika v cestovním ruchu a Trh práce a politika zaměstnanosti, někdy „odskočí“ zapřednášet též na OPF. „Je to však většinou pouze ve formě záskoku za kolegu Ing. Petra Janíka, který se mnou sdílí společnou pracovnu a zastává funkci zástupce ředitele Střední školy hotelnictví a služeb Vyšší odborné školy pro bakalářské studium,“ upřesňuje.

Od mládí k dnešku sportovec tělem a duší se hlásí v minulosti ke slavné Velké ceně Opavy v hodu oštěpem a teď pěstuje především tenis a kolo. „Tělo se ovšem zatím s novým faktem, že funguje těch šest desetiletí, tak plně nesrovnává. „Jednou trošku pobolívají klouby, jindy se najde nějaká jiná drobnost,“ konstatuje, ale určitě nenaříká. „Snažím se udržovat v kondici. I proto, že bych rád ještě u spolupráce se Slezskou univerzitou nějaký ten rok zůstal,“ loučí se s tím, že téma tohoto partnerství by bylo nadmíru vhodnou příležitostí k příštímu setkání. S jeho uskutečněním tedy nebudeme dlouho otálet.

Foto: Diplom o absolvování doktorského studia oboru Podniková ekonomika a management na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné převzal Ing. Jiří Štindl, Ph.D., z rukou děkana doc. Ing. Pavla Tuleji, Ph.D., při promocích 11. července.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015