K životnímu i pracovnímu jubileu matematika Jaroslava Smítala
V té době jsem byl už pevně rozhodnut opustit Univerzitu Komenského v Bratislavě a váhal jsem mezi nabídkou Univerzity Karlovy a University of Massachusetts. Protože jsem rektora prof. Martina Černohorského osobně neznal, nemohl jsem ani tušit, jak zásadní význam bude pro mě návštěva Opavy mít. Prakticky z jednoho dne na druhý mi tu byl k mému údivu nabídnut byt, a když jsem si též po konzultacích s významnými osobnostmi, třeba s prof. Rudolfem Zahradníkem z Akademie věd, ověřil, že univerzita přivítá a umožní budování nového kvalitního matematického pracoviště, padla má volba na Opavu,“ objasňuje oslavenec životní rozhodnutí, jehož nikdy ani na okamžik nelitoval.
Na podzim 1992 nastoupil na částečný úvazek, posledního prosince 1992 souhlasil se změnou svého úvazku na plný. V Opavě se nedlouho poté chopil vedení Ústavu matematiky a informatiky, v letech 1995-1998 vykonával funkci prorektora pro vědu, výzkum a zahraniční styky a statutárního zástupce rektora. Nepřestal ovšem udržovat ani úzké kontakty s domácími i zahraničními odbornými kruhy - v roce 1995 byl v historicky prvních volbách zvolen do Učené společnosti ČR. V říjnu 1997 se objevil i na šestičlenné kandidátce na funkci rektora SU, jímž se nakonec stal D. Krupka. Ten také prosadil vznik nové univerzitní součásti, MÚ.
V těchto týdnech se pomalu naplňuje třetí funkční období prof. J. Smítala na postu ředitele Matematického ústavu, a tak je tu i z tohoto pohledu opodstatněná příležitost k ohlédnutí.
„Samozřejmě začnu naším ústavem, ale omezím se jen na nejpodstatnější vývojové faktory,“ říká a prvně se soustřeďuje na kvalitu pracovního týmu. „Všechny výroční zprávy o vědecké činnosti jsou veřejně dostupné, ale přesto opakuji, že vykazujeme vysoce nadprůměrné obsazení kvalifikovanými pracovníky, a to jak v počtu profesorů a docentů, tak odborných asistentů s vědeckou hodností,“ konstatuje. Permanentní péči o další posilování kvalifikační struktury pracoviště dokládá i informací o přijetí dvou nových mladých odborných asistentů Mgr. Jany Dvořákové, Ph.D., a Mgr. Petra Vojčáka, Ph.D.
Na obsazení postdoktorských míst MÚ vyhlásil výběrové řízení dokonce v mezinárodním měřítku. „Bylo publikováno v odborném měsíčníku Notices of the American Mathematical Society vycházejícím už od roku 1953 a reagovalo na ně osm zájemců. Šest ze zahraničí, dva z ČR. Umožnilo to velmi náročný výběr,“ potvrzuje prof. Smítal a úplné otevření se světu pokládá za další z podstatných proměn, jimiž MÚ od svého vzniku prošel. „Často tu mluvíme anglicky, vždyť ke kolegům patří lidé z Chile, Kanady, Ruska, SRN nebo z Itálie,“ vypočítává a uvádí příklad mladého chilského doktoranda, který požádal vládu své země o stipendium, aby mohl jet studovat právě do Opavy. „K té otevřenosti samozřejmě patří též zcela otevřený informační systém,“ dodává.
Jiným kritériem úspěšnosti MÚ je vysoká úroveň publikovaných prací. „Budou-li zachována současná pravidla, pak jen za disertaci Jany Dvořákové, kterou vedla doc. Marta Štefánková, získá naše univerzita po dobu, kdy se tento výstup bude hodnotit, pět milionů korun,“ ilustruje prof. Smítal a sám udělování odměn za publikace v impaktovaných časopisech považuje za naprostou samozřejmost. „Opavský Matematický ústav je doma, ale i v zahraničí vnímán jako prominentní pracoviště. Máme čtyři vědecké semináře a v nich hostující přednášející si můžeme vybírat. Pozvání k nám je pro ně prestižním,“ připomíná.
Už v čase, kdy byl od poloviny devadesátých let prof. J. Smítal na jedno funkční období prorektorem SU pro vědu a zahraniční styky, prosazoval ukazatel kvality před všemi nabízejícími se kvantitativními parametry. I dnes se na tento princip dívá stejně. „Šanci naší univerzity vidím v nastoupení trnité cesty v podobě striktní redukční diety, k čemuž ostatně směřuje též snížení počtu přijímaných studentů. Ruku v ruce s ním ale musí následovat zvýšení výkonnosti ve vědě. To je zákonité a neodvratné. Aby všechno dosavadní snažení nepřišlo nazmar,“ loučí se přední osobnost akademické obce SU.