• Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/1019_sukac1.jpg'

Ve Spojených státech Roman Sukač pracoval na knize a přednášel pro veřejnost

pátek 19. října 2012 11:01 Autor: Administrator

S prof. Greenbergem připravují knihu
Dlouhodobě Roman Sukač spolupracuje s významným slavistou profesorem Marcem L. Greenbergem (University of Kansas). Výsledky této úzké spolupráce jsou již dva přednáškové pobyty prof. Greenberga v Opavě. Během loňského pobytu se dohodli na spolupráci při tvorbě publikace Historical phonology of Czech language (Historická fonologie českého jazyka). „V nakladatelství Carl Winter Verlag se realizuje řada Historická fonologie slovanských jazyků a profesoru Greenbergovi zde vyšla kniha věnovaná slovinštině. „Dohodli jsme se proto s hlavním editorem, že bychom společně do pěti let zpracovali i češtinu, která v té ediční řadě zatím chybí. A práce na této knize byla jednou z mých hlavních náplní pobytu v USA,“ vysvětlil Roman Sukač. Vedle konference, kde vystoupil s příspěvkem „Is Having Rhythm a Prereq-uisite for Being Slovak? The Case of Fishers and Kingfishers in Czech and Slovak“ na něj čekaly konzultace s prof. Greenbergem, studium v knihovně, ale také přednášky pro širokou veřejnost. „Byl jsem požádán, abych přednášel o České republice a Slezsku, vystoupil jsem celkem třikrát, dvakrát přímo na University of Kansas a jednou také na Grinnell College v Iowě,“ doplnil.

Amerika? Jiná než si představujeme
Že mohl do USA odcestovat na tak dlouhou dobu, umožnilo stipendium v rámci zvláštního výzkumného grantu (Special research grant, College of Liberal Arts and Sciences, University of Kansas), do kterého Romana Sukače zapojil Marc L. Greenberg coby zastupující děkan fakulty.

Když došlo na hodnocení základních dojmů z pobytu za mořem, jmenoval Roman Sukač jednak obrovské vzdálenosti, ale také rozdílné studijní prostředí. Překvapily ho malé studijní skupinky na hodinách (alespoň na Katedře slovanských jazyků a literatury, kde působil). Samozřejmostí byla kvalitně vybavená knihovna s důrazem na digitalizované prameny. „Na oddech příliš času nebylo, ať během prvního týdne, který jsem strávil na konferenci, tak také později. Buď jsem konzultoval, nebo se připravoval v kanceláři a knihovně. Večer nás často čekaly pracovní večeře,“ popsal Roman Sukač, který vzhledem k budoucímu spoluautorství na knize počítá i s budoucím rozvíjením kontaktů. V plánu je návštěva prof. Greenberga v Opavě na jaře příštího roku.