Oznámení
  • Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/1024_kelemen.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/1024_kelemen.jpg'
  • Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/1024_kelemen.jpg'

Jozef Kelemen chystá knižní vydání vybraných statí

středa 24. října 2012 7:41

1024 kelemenUž před dvěma desítkami let získal informatik Jozef Kelemen Cenu Slovenské akademie věd za vědecko-popularizační činnost a všechny jeho nové aktivity v tomto směru přesvědčují, že toto ocenění se dostalo do povolaných rukou. Nejposlednější z nich, knižní vydání vybraných statí pod názvem Stroj, tvořivost, lidé, se sice teprve připravuje, přesto má být titul čtenářům nabídnut v řádu jen několika týdnů.

Kdybychom hledali bezprostřední impulsy k tomuto novému edičnímu počinu, mohli bychom připadnout hned na několik. Autor by jím měl příležitost připomenout, že před 15 lety byl jmenován profesorem v oboru kvantitativních metod a informatiky v ekonomii, případně že před deseti lety získal čestné členství v Hungarian Fuzzy Association. Nic takového ovšem nečiní. Chce se jen prezentovat v řadě třetí publikací skromně vypravené série, kterou v roce decénia existence samostatného informatického pracoviště na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě započal vydáním souboru několika myšlenkově závažných a na aktuálnosti nic neztrácejících textů zveřejněných v období let 1998-2007 na stránkách Novin Slezské univerzity (O cestách a hostech, duben 2008).

Na něj poté navázal edicí vybraných rozhovorů, které vznikaly s řadou českých a slovenských žurnalistů a literátů v letech 1996-2011 pro časopisy vycházející v češtině či ve slovenštině, pro noviny, případně internetové revue. Obsah titulu (Rozhovory, prosinec 2011), jak v jeho předmluvě konstatuje editorka Hana Černínová, přibližuje současnou a v čase se měnící situaci v české, slovenské i mezinárodní informatice, umělé inteligenci, kognitivní vědě a v několika dalších, s informatikou souvisejících oblastech, jimž se respondent profesionálně zabýval a zabývá i dnes. Byly však do něj zařazeny v autentické, redakcemi neupravené a nekrácené podobě. Některé potom musely postoupit určitou aktualizaci a texty byly rovněž doplněny fotografickým doprovodem z archivu autora.

Do třetice tedy prof. RNDr. Jozef Kelemen, DrSc., záhy před své české i slovenské příznivce předstoupí s výborem odborných statí a esejů Stroj, tvořivost a lidé. Pokud si prohlédneme bibliografii Kelemenových knižních publikací, zjistíme, že už samotný název navazuje na dříve vydané tituly, v nichž jsou zvolené pojmy často frekventovány. Namátkou připomeňme knihy Strojovia a agenty (Archa, Bratislava, 1994), Postmoderný stroj (F. R. & G., Bratislava, 1998), Berušky, andělé a stroje (spoluautor Anton Markoš, Dokořán, Praha, 2004) nebo Myslenie a stroj (Kalligram, Bratislava, 2010).

Znalostní společnost, wienerovská a postwienerovská kybernetika, digitální metatvorba, ale i emoce, kreativita a kognitivistická hypotéza, to jsou tituly některých ze zařazených kapitol, které v závěru doplňují čtyři komorní esejistická dílka v podobě reflexí na uměleckou tvorbu výtvarníků Jozefa Jankoviče a Martina Dzureka a literátů Dominika Tatarky a Ivana Štrpky. Na nevelkém počtu stránek, stovku jen o něco málo převyšujícím, je to velké čtení. Velké pro svou myšlenkovou šíři, pro hledání odpovědí na vztah vědy a umění, na jejich postavení ve společnosti, a též pro naléhavou nabídku evokace budoucího vývoje strojů, tvořivosti i lidí. Zvláště pro ty, kdo autora a vždy silně humanistický rozměr jeho uvažování poznali, není už jistě potřebné nic víc prozrazovat.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015