Václav Podestát otvírá výstavu v opavském Domu umění

čtvrtek 26. října 2017 7:36 Autor: Ondřej Durczak

2017 10 ITF Podestat Dum umeni 3 

OPAVA - Dnešní vernisáž v opavském Domu umění zahajuje autorskou výstavu docenta Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Václava Podestáta. Vernisáž se uskuteční v 17 hodin v prostoru Domu umění v Opavě (ul. Pekařská 12) a úvodní slovo přednesou prof. Zdeněk Stuchlík, děkan FPF SU, a prof. Vladimír Birgus, vedoucí ITF FPF SU. Výstavu, která bude veřejnosti přístupná do 7. ledna 2018 pořádají Opavská kulturní organizace a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě.

2017 10 ITF Podestat Dum umeni 2Autorská výstava docenta Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě představuje výběr z jeho dosavadní tvorby z oblasti subjektivního dokumentu. Václav Podestát, přední český dokumentární fotograf, absolvent katedry fotografie na FAMU v Praze, spoléhá na diváka. Na jeho ochotu vciťovat se do nálady snímků, spolupracovat při dešifrování symbolických významů fotografií, všímat si drobných detailů, objevovat kontrasty i analogie různých motivů. Autor přitom nedává jasné návody, jak mají být jeho fotografie čteny. Téměř vždy z nich vyzařuje nostalgie a jemný smutek, hlavní roli na snímcích má většinou člověk, i když mnohé snímky nezachycují jeho přímou přítomnost, často ukazují jedince vydělujícího se z okolního hlučícího davu a ponořujícího se do svého nitra.

2017 10 ITF Podestat Dum umeni 4Podestátovi nejde o zeměpisný či sociologický dokument z konkrétního prostředí, ale všude vyhledává obdobné metaforické vyjádření vlastních pocitů a vizuálních zážitků. Spoléhá přitom hodně na diváka. Na jeho ochotu vciťovat se do nálady snímků, spolupracovat při dešifrování symbolických významů fotografií, všímat si drobných detailů, objevovat kontrasty i analogie různých motivů. Fotografie akcentují neotřelou obrazovou stránku, vzdálenou tradičním kompozičním schématům, hlavní význam bývá ukryt v podtextu otevřeném různým interpretacím. Novou dimenzi v posledních letech do Podestátovy tvorby vnáší promyšlené využití barvy, které se ještě více vzdaluje od tradičního dokumentu, autor zároveň usiluje i o vizuální hru s imaginací diváků.

2017 10 ITF Podestat Dum umeni 5Na výstavě jsou zastoupeny  Podestátovy černobílé záběry (z dlouhotrvajícího cyklu „Lidé“, vznikající od druhé poloviny 80. let minulého století), a v poslední době stále častěji i barevné fotografie (vytvářené od roku 2005 v cyklu „Privátní příběhy“).

Výstavu doprovází první knižní vydání výběru z dosavadní tvorby Václava Podestáta. Publikace „S andělem uprostřed davu“ z nakladatelství KANT představuje výběr prací z posledního čtvrtstoletí. Přestože mnohé snímky často ukazují osamělé jedince vydělující se z okolního hlučícího davu velkoměst a ponořující se do svého nitra, v obecné rovině odkazují k úvodnímu citátu knihy od Antoine de Saint-Exupéryho: „Člověk vnímá jen ten svět, který nosí v sobě.“ Úvodní studii ke knize napsal fotograf a historik fotografie Vladimír Birgus.

2017 10 ITF Podestat Dum umeni 1

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015