Docentka katedry účetnictví karvinské Obchodně podnikatelské fakulty Eva Sikorová převzala cenu Mosty
Dům kultury ve Žďáru nad Sázavou hostil 21. března udělování ocenění Národní rady osob se zdravotním postižením ČR za rok 2012. A mezi jejími laureáty byla i doc. Ing. Eva Sikorová, CSc., z Obchodně podnikatelské fakulty. Domů si přivezla zvláštní cenu, která patří těm, kdo se zasazují o zlepšení postavení osob se zdravotním postižením v naší zemi.
Organizátorka Univerzity třetího věku na Obchodně podnikatelské fakultě (OPF) v Karviné a docentka na tamější katedře účetnictví zažívala podobné slavnostní chvíle už podruhé (poprvé 15. března loňského roku v Praze). „Poděkování se vydařilo, prezentace Univerzity třetího věku a pomoci osobám se zdravotním postižením měla ohlas,“ říká doc. Sikorová a zájem dokládá dalšími slovy. „Vizitek jsem si letos vzala víc než stovku a stejně nestačily. Pozvání na výstavy, veletrhy, zvané přednášky, konference a další akce se stejně jako v loňském roce sešlo bezpočet. Je to vysoká pocta pro celou Slezskou univerzitu v Opavě, karvinskou fakultu a každodenní práci všech, kdo tu úspěšně působí a ctí jak odborné, tak především lidské hodnoty,“ dodává oceněná.
Od práce dobrovolníka v Červeném kříži, jíž se spolu se sestrou-dvojčetem věnovala od šesti let, se odvíjel profil E. Sikorové. K četným zájmům a koníčkům přistoupily na střední škole olympiády i soutěže v odborných činnostech, a to opakovaně (čtyřikrát) a na mezinárodní úrovni. Nejen to. Dvojčatům se podařilo získat Cenu ministra průmyslu a energetiky a později též Cenu Akademie věd a Cenu Vědeckotechnické společnosti (obě 1986).
Po absolutoriu oboru Ekonomika průmyslu na Vysoké škole báňské v Ostravě se vrhla na doktorské studium na Ekonomické fakultě téže školy. Obě je ukončily v roce 1991 a už o rok později nastoupila E. Sikorová na OPF a zahájila svou dráhu pedagogickou, přičemž Karviné zůstává natrvalo věrná. Docentkou v oboru Podniková ekonomika a management byla jmenována k 1. lednu 2003.
Jméno si získala především odbornými aktivitami ve směru ke konferenci Bez bariér, bez hranic a dále k odborným jednáním, jež zastřešuje název Obnovitelné zdroje v teorii a v praxi. „Konference Bez bariér, bez hranic má za sebou už deset ročníků, v říjnu se bude v Karviné konat jedenáctý. Obnovitelné zdroje jsou pak jen o rok mladší, desátý ročník je v dohledu, připravujeme ho na 18. dubna,“ přibližuje doc. Sikorová, která je příkladem osobnosti, v níž se ztělesňuje spojení životního poslání ženy, matky a ochranitelky rodiny s vědeckým a pracovním působením. „Budete se divit, ale právě o tom všem jsem zpracovávala podklady pro výzkum Akademie věd ČR,“ usmívá se a tvrdí, že všechno jmenované se dá skloubit a zvládnout.
Z čeho její životní optimismus pramení? „Beru si ho z lidského přístupu a snahy rozdávat se druhým lidem. Na jejich věkové kategorii nezáleží, vždyť se setkávám jak s mladými, tak s těmi, kdo se narodili už dříve. V pohledu na ty druhé se cítím povinna naplňovat odkaz roku 2012, tedy přispívat podle možností a schopností k jejich aktivnímu stárnutí. Mezigenerační dialog beru jako samozřejmost a udělá mi radost, když pomohu. To mě nabíjí,“ odhaluje doc. Sikorová své krédo být druhým vždy nablízku. Znovu ale opakuje, že ocenění, jehož se jí dostalo, patří všem, kdo na naší univerzitě a její karvinské fakultě vytvářejí podmínky, aby tu mohla pracovat podle svého nejlepšího vědomí a vědomí. „Vážím si toho a týmovou práci kladu na první místo,“ uzavírá.