Čerstvý šedesátník prof. Ľubomír Stacho, přední autorita slovenské fotografie, nedá na opavský Institut dopustit

pátek 9. srpna 2013 9:17

2013-08-09 LSTACHOPo prof. Jánu Šmokovi (1921-1997) má Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity dalšího velkého příznivce slovenských kořenů. Absolvent pražské FAMU, na niž se dostal a kterou absolvoval právě díky J. Šmokovi, životním optimismem sršící tvůrce a pedagog prof. Ľubomír Stacho, si 13. srpna připomene šedesátku.

Zakladatele katedry fotografie na Vysoké škole výtvarných umění (VŠVU) v Bratislavě pojí s vedoucím opavského Institutu tvůrčí kontakty už od sedmdesátých let. „To je dlouhá doba, během níž se mnohé stalo,“ říká Ľubo Stacho a souhlasí s tím, že k trvalému sblížení přispěla rovněž skutečnost, že bratislavská katedra fotografie a Institut tvůrčí fotografie (ITF) vznikly prakticky ve stejnou chvíli, tedy na počátku let devadesátých. „Ale čile jsme komunikovali i na FAMU, přestože Vladimír byl už odborným asistentem a já teprve posluchačem tehdy dálkového studia,“ ohlíží se prof. Stacho.

Fotograf, pedagog, publicista, grafik - takový je jubilantův profesní záběr, který si u Ľ. Stacha nelze navíc představit bez četných organizátorských aktivit, mezi nimiž ty slovensko-české či česko-slovenské dominují. „Bez monitorování Opavy, tedy Institutu tvůrčí fotografie, by to nešlo. Od prvních let existence nového uměleckého pracoviště na VŠVU u nás dokument vyučoval Jindra Štreit,“ ilustruje. Má tedy nepochybně prsty též ve zrodu návrhu jmenovat prof. Mgr. Jindřicha Štreita čestným doktorem VŠVU, a to v čase vrcholící připomínky výročí této umělecké vzdělávací instituce, která dá na podzim 2014 vědět, že existuje 75 let.

Ľubomír Stacho (1953)
Narodil se v Handlové. Absolvoval zprvu Stavební fakultu Slovenské vysoké školy technické v Bratislavě (1976) a poté Katedru fotografie FAMU v Praze (1984), kde se také o 11 let později habilitoval. Profesorem je od roku 2010. Laureát četných ocenění, např. první ceny v soutěži Fondu světových památek UNESCO v roce 1993 nebo Ceny bienále fotografie v Metropolitním muzeu v Tokiu (1995), vystavoval své dílo rovněž v Moravskoslezském kraji (Monika a Ľubo Stacho - Současná slovenská architektura 1989-2011; Kabinet architektury Domu umění v Ostravě, červen - srpen 2011). V témže roce vyšla jeho publikace Moja krajina přinášející svébytný pohled na možnosti fotografického diptychu. V těchto týdnech je možno si prohlédnout jím iniciovaný a v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa v Liptovském Mikuláši instalovaný soubor fotografií nazvaný Hommage to Martin Martinček, v němž je zastoupen i J. Štreit.

Z období úzké bratislavské spolupráce s J. Štreitem vzpomíná Ľ. Stacho zejména na první dvě dílny realizované na jaře a na podzim 2001 v Uhrovecké dolině (Internetregion) a na Spiši (Odevzdávání poselství). „K jejich úspěchu přispělo známé vědomí, že si vidíme do tradic. A na tom nic nezměnilo ani rozdělení federace, zvláště proto, že po značné počáteční lítosti jsme ocenili jeho kultivovaný průběh,“ osvědčuje prof. Stacho vytříbenou publicistickou kulturu pro optimální vyjádření tehdejší situace. Tu si přinesl už z rodinného prostředí. Vždyť jeho dědeček byl spisovatelem. „Téma velkých inspirací slovenských kulturních dějin by ovšem vydalo na samostatné setkání, jemuž se vůbec nebráním,“ reagoval s úsměvem při březnové konzultaci ITF na Horní Bečvě, kam přijel přednášet, jak také jinak o vzájemných kontaktech české a slovenské fotografie.

Tehdy šlo především o ty, které provázely dvacetiletí katedry fotografie a nových médií na VSVU. Výrazně je připomněl 21. ročník bratislavského Měsíce fotografie. V listopadu 2011 ho tu provázela výstava Mladé médium v Domě umění i stejnojmenné sympozium. O rok později se v pavilonu Podhradie konala výstava Tři dílny českých a slovenských studentů (v březnu 2013 byla představena v ostravském Divadle Jiřího Myrona). K obsahu sympozia přispěli i pedagogové a teoretici fotografie z ITF Vladimír Birgus a Tomáš Pospěch. „Dostalo se mi příležitosti vyjádřit se právě k tvůrčím dílnám," připomíná prof. Ľ. Stacho. 

Tvůrčí dílnu Dokumentární fotografie vedl v září 2011 prof. J. Štreit, Tajuplnou krajinu v dubnu 2012 v Banské Štiavnici Mgr. Jan Pohribný a dílnu s názvem Identita, portrét, móda v září loňského roku v Košicích Mgr. Dita Pepe a Peter Kalmus. Dílen se zúčastnili studenti VŠVU, ITF, ale též jiných škol (za českou stranu šlo o FAMU, Univerzitu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem či Univerzitu T. Bati ve Zlíně). Tak v prvním případě se za opavskou školu konkrétně jednalo o posluchače Jana Němečka, Elenu Halickou, Michaelu Danelovou a Lenu Jakubčákovou. Na postu vedoucího všech tří tvůrčích dílen figuroval právě prof. Stacho.

Foto: Jubilant prof. Ing. Ľubomír Stacho z katedry fotografie Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě (vlevo) s vedoucím Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě prof. PhDr. Vladimírem Birgusem.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015