„Karviná má z hlediska cestovní ruchu přímo fantastickou polohu,“ říká o svém novém působišti Peter Čuka

středa 11. září 2013 14:16

2013 09 CukaSlužebně nejmladším z vedoucích pracovníků karvinské Obchodně podnikatelské fakulty je nyní geograf doc. PaedDr. Peter Čuka, PhD. Po výběrovém řízení tu byl k 1. srpnu jmenován šéfem katedry cestovního ruchu. Z východu Slovenska, kde působil na Fakultě manažmentu Prešovské univerzity, tak přesídlil o 300 km severozápadněji na východ Česka.

„Od narození jsem nomád,“ říká doc. P. Čuka (1965), když připomíná místa, jimiž ho život až dosud vedl. „Želiezovce, mj. město Franze Schuberta a také rodiště Eduarda Sachera, syna Franze Sachera a pokračovatele rodu, který se vídeňskými podnikatelskými aktivitami natrvalo proslavil v dějinách gastronomie, a záhy nato Mariánské Lázně jsou prvními z nich,“ uvádí absolvent středoškolských studií v Nitře, a poté Pedagogické fakulty (tělesná výchova - zeměpis) v Banské Bystrici. V mládežnickém věku se navíc stihl výkonnostně věnovat sportu, konkrétně lehké atletice, a jako běžec na středních tratích se dokonce stal členem juniorské reprezentace. „Když jsem se nakonec se sportem dostal v roce 1984 do Paříže, udělal jsem si definitivní jasno i o mnoha jiných věcech, o nichž jsme byli nejen učiteli, ale též trenéry vedeni uvažovat zcela jinak,“ ohlíží se doc. P. Čuka za touto ranou zkušeností.

V Banské Bystrici posléze řadu let působil na nově vzniklé Univerzitě Mateja Bela. Doktorát ovšem získal v Polsku spolu s novými impulsy pro odborný růst. Postupně pracoval na Uniwersytetu Łódzkim (Wydział Nauk Geograficznych), kde byl jedním z šesti z garantů oboru Turystyka i Rekreacja, další zkušenosti nabyl na největší soukromé škole v zemi ve Varšavě, v Lublinu (Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola) a v Krakově (Uniwersytet Pedagogiczny). Habilitoval se na Prešovské univerzitě, kterou si vybral pro spolupráci s předním slovenským geografem prof. RNDr. René Matlovičem, PhD.

Autor řady odborných titulů, např. geografické studie Priestorová dynamika infraštruktúry cestovného ruchu v Banskej Bystrici a v jej rekreačnom zázemí a publikací Základy teórie, metodológie a regionalizácie cestovného ruchu nebo Geography of tourism of Central and Eastern Europe countries, předsedá ediční radě recenzovaného vědeckého časopisu Current Issues of Tourism Research vydávaného dvakrát ročně STS Science Centre Ltd. se sídlem v Londýně. A obecně je doc. P. Čuka velkým milovníkem knih, v nichž nachází uchopení problému v širších souvislostech. Tak se snaží nahlížet i na cestovní ruch.

„Je pro mě příkladem duchovní komunikace člověka s přírodou, krajinou; ta totiž představuje jeho základ. Proto si často připomínám třeba průkopnické dílo prof. RNDr. Pavola Plesníka, DrSc., Horná hranica lesa vo Vysokých a Belanských Tatrách,“ nechává doc. P. Čuka blíže nahlédnout do své filozofie. (Prof. Pavol Plesník byl dlouholetým vedoucím katedry fyzické geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, citovaný titul vyšel ve Vydavatelství Slovenské akademie věd v roce 1971 - pozn. autora). „Jen tak mimochodem, syn jmenovaného geografa, tedy doc. RNDr. Pavol Plesník, PhD., z bratislavské Ekonomické univerzity spolupracuje s opavským Ústavem lázeňství, gastronomie a turismu Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. Jak vidíte, svět není natolik velký, abychom se v něm nenašli,“ dodává doc. P. Čuka s úsměvem.

Z tohoto východiska nazírá doc. P. Čuka též na svůj „přesun“ do České republiky. „Karvinou určitě vidím jinak, než jak ji vidí většina Čechů. Vždyť ve vztahu k cestovnímu ruchu je její poloha přímo fantastická,“ nabízí svůj pohled a nezastírá, že situováním mu nové působiště připomíná slovenskou metropoli. „Podobně jako Bratislava se opírá o tři hranice. A mám-li ji srovnat s Banskou Bystricou, považovanou z pohledu na kvalitu života za jedno z předních měst na Slovensku, je Karviná konkurenceschopná. Má dostatek životního prostoru i zeleně, dobré služby, kvalitní infrastrukturu. Obdivuji její čistotu.,“ nešetří doc. P. Čuka chválou a potvrzuje, že je tu spokojený. Proto je připraven v nově započaté životní etapě udělat pro zdejší fakultu maximum. „Bude to zkrátka chtít výhod její polohy využít. „Na dohled je přece Krakov, v jiném směru ještě blíž Brno. A doslova co by kamenem dohodil to odtud máme do Žiliny, kde vidím značný potenciál v technicky a ekonomicky zaměřených fakultách tamější univerzity,“ uzavírá jako správný geograf nový vedoucí katedry cestovního ruchu OPF.

Více o pohledu doc. PaedDr. Petera Čuky, Ph.D., na cestovní ruch a poslání jím řízeného pracoviště zde
Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015